New York
52°
Clear
6:04 am7:44 pm EDT
7mph
51%
30.02
WedThuFri
68°F
55°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Biden i Trump zapewnili sobie nominację swoich partii w wyborach prezydenckich

13.03.2024

Joe Biden i Donald Trump zapewnili sobie we wtorek nominację Demokratów i Republikanów do ubiegania się o urząd głowy państwa w listopadowych wyborach prezydenckich. Przesądziły o tym wyniki prawyborów w kolejnych stanach, m.in. w Georgii i Mississipi, gdzie dwaj główni kandydaci odnieśli pewne zwycięstwa.

Po przeliczeniu 99 proc. głosów w Georgii Biden prowadzi wśród Demokratów z poparciem ponad 95 proc., natomiast Trump wygrywa wśród Republikanów z wynikiem 84,5 proc. W stanie Mississipi Trump może liczyć na rezultat powyżej 90 proc., natomiast w stanie Waszyngton – ponad 70 proc. Podobny wynik w tej części kraju osiągnie prawdopodobnie Biden, który – po przeliczeniu 79 proc. głosów – prowadzi tam z poparciem wynoszącym 87 proc.

Takie rozstrzygnięcia oznaczają, że obaj główni kandydaci uzyskali już liczbę głosów elektorskich wymaganą do uzyskania partyjnych nominacji w wyborach, czyli – odpowiednio – 1968 w przypadku Bidena i 1215 w przypadku Trumpa – zauważyła agencja Reutera. Jak jednak podkreślono, było to przesądzone już 6 marca, gdy główna konkurentka Trumpa wśród Republikanów, Nikki Haley, ogłosiła po serii przegranych prawyborów, że wycofuje się z wyścigu o prezydenturę.

Wybory w 2024 roku będą „rewanżem” za głosowanie przed czterema laty, wygrane przez Bidena. To dopiero drugi taki przypadek w historii USA. Poprzednio dwaj główni kandydaci ubiegali się ponownie o urząd głowy państwa w 1956 roku, gdy Dwight Eisenhower pokonał po raz drugi z rzędu Adlaia Stevensona – zauważył Reuters. (PAP)

szm/ adj/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner