New York
43°
Cloudy
6:58 am4:30 pm EST
3mph
55%
30.29
WedThuFri
61°F
46°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA Biden, Obama i Trump wspierają w Pensylwanii swych kandydatów do Senatu

06.11.2022

Prezydent USA Joe Biden i jego poprzednicy, Barack Obama i Donald Trump, wzięli w sobotę w Pensylwanii udział w wiecach przedwyborczych, by wesprzeć swych sprzymierzeńców rywalizujących o miejsce w Senacie – Demokratę Johna Fettermana i Republikanina Mehmeta Oza.

W ostatni weekend przed wtorkowymi wyborami prezydenci usiłowali za wszelką cenę zmobilizować elektorat do głosowania wspieranych przez nich kandydatów. Panuje bowiem powszechna opinia, że głosowanie w Pensylwanii może przesądzić o tym która partia będzie kontrolować Senat przez najbliższe cztery lata.

„W pewnym momencie Fetterman wydawał się mieć przewagę nad sławnym lekarzem Ozem. Udar Demokraty i agresywna kampania wyborcza Republikanów sprawiły, że Oz jest w stanie dokonać zmian” – oceniła UPI.

Biden przemawiając do tłumu na Temple University wychwalał charakter i uczciwość Fettermana. Argumentował, że będzie „piekielnie dobrym senatorem”. Będzie chronił świadczenia dla emerytów w federalnym programie Social Security i ubezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare. Nawiązywał też do planowanego w Pensylwanii wystąpienia Trumpa.

W Pittsburghu Obama także podkreślał zasługi Fettermana. Zapewniał, że udar, który przeszedł kandydat Demokratów, nie zmienił go.

epa10289150 US President Joe Biden (L) and former US President Barack Obama (R) attend a rally in Philadelphia, Pennsylvania, USA, 05 November 2022. The US midterm elections are held every four years at the midpoint of each presidential term and this year include elections for all 435 seats in the House of Representatives, 35 of the 100 seats in the Senate and 36 of the 50 state governors as well as numerous other local seats and ballot issues. EPA/WILL OLIVER Dostawca: PAP/EPA.

„Nie zmienił tego, kim jest, nie zmienił tego, na czym mu zależy, nie zmienił jego wartości, jego serca, jego walki. (…) Nie zmienił tego, kogo będzie reprezentował, gdy dostanie się do Senatu Stanów Zjednoczonych. Będzie reprezentował was” – podkreślił Obama.

Trump akcentował, że głosowanie na Oza, któremu pomógł wcześniej wygrać w republikańskich prawyborach, zdecyduje jakim krajem będzie Ameryka. Przytoczył m.in. listę trudności gospodarczych i kontrowersyjnych kwestii rasowych, czy też związanych z zmianą płci.

„Skrajna lewica indoktrynuje nasze dzieci pokrętnym szaleństwem rasowym i genderowym w naszych szkołach. (…) Jeśli chcecie powstrzymać zniszczenie naszego kraju i wspierać amerykańskie marzenie, to we wtorek musicie w gigantycznej czerwonej fali zagłosować na Republikanów” – wzywał były prezydent.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY