New York
52°
Clear
6:58 am5:21 pm EST
7mph
36%
30.26
ThuFriSat
54°F
55°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Biden pochwalił wzmocnienie japońskiego wojska i potwierdził zobowiązanie USA do obrony Japonii

13.01.2023

Prezydent USA Joe Biden pochwalił fundamentalne wzmocnienie zdolności obronnych Japonii i potwierdził zobowiązania USA do obrony tego kraju, również za pomocą broni jądrowej – głosi wspólne oświadczenie przywódców USA i Japonii po piątkowym spotkaniu w Białym Domu. Oba kraje zadeklarowały też dalszy sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.

„Prezydent Biden pochwalił odważne przywództwo Japonii w fundamentalnym wzmocnieniu swoich zdolności obronnych i wysiłków dyplomatycznych” – napisano w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom po spotkaniu Bidena z premierem Japonii Fumio Kishidą. Biden zwrócił uwagę na przyjętą przez Japonię – wciąż posiadającą pacyfistyczną konstytucję z 1946 r. – nową strategię bezpieczeństwa narodowego, zakładającą zwiększenie zbrojeń i pozyskanie „zdolności kontruderzeniowych”.

„Ta inwestycja wzmocni bezpieczeństwo w całym rejonie Indo-Pacyfiku i poza nim oraz zmodernizuje relacje USA-Japonia w XXI w.” – napisano.

epa10403956 US Secretary of State Andrew Blinken (L) and Japanese Foreign Minister Yoshimasa Hayashi (R) sign a US-Japan Space Collaboration Agreement at NASA in Washington, DC, USA 13 January 2023. EPA/WILL OLIVER Dostawca: PAP/EPA.

Podczas spotkania z Kishidą prezydent USA zadeklarował chęć pomocy w pozyskaniu nowej broni. Według doniesień mediów chodzi m.in. o amerykańskie rakiety Tomahawk. Biden ponownie potwierdził „niezachwiane” zobowiązania sojusznicze Ameryki wobec Japonii, dodając, że odnoszą się one również do wysp Senkaku (stanowiących przedmiot sporu z Chinami). Jak podkreślił, USA będą bronić Japonii z użyciem „pełnego zakresu zdolności, w tym jądrowych”.

Obaj przywódcy mieli ponadto zadeklarować sprzeciw wobec jednostronnego, siłowego naruszania status quo w sprawie Tajwanu i kontynuację polityki sankcji wobec Rosji i wspierania Ukrainy.

„Jednoznacznie stwierdzamy, że jakiekolwiek użycie broni jądrowej przez Rosję na Ukrainie byłoby aktem wrogości wobec ludzkości, nieusprawiedliwionym w żaden sposób” – oznajmili przywódcy.

Obaj zadeklarowali też zacieśnienie współpracy gospodarczej, m.in. w obszarze technologii, w tym w sektorze półprzewodników.

Wcześniej podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony obu krajów USA zapowiedziały wzmocnienie swojego pułku piechoty morskiej na Okinawie. Nowa jednostka ma zostać przystosowana do szybkiego reagowania i odstraszania Chin, m.in. za pomocą dodatkowych zdolności rozpoznawczych i wywiadowczych oraz rakiet przeciwokrętowych.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY