New York
52°
Clear
6:58 am5:21 pm EST
7mph
36%
30.26
ThuFriSat
54°F
55°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Biden podpisał ustawę uznającą małżeństwa jednopłciowe

13.12.2022

Prezydent USA Joe Biden podpisał we wtorek ustawę potwierdzającą federalne uznanie małżeństw między przedstawicielami tej samej płci. Ustawa ma w zamierzeniu ochronić obowiązujące od 2015 uznawanie takich małżeństw przed ewentualnymi zmianami Sądu Najwyższego.

„Dziś Ameryka dokonuje kluczowego kroku w kierunku równości, w kierunku wolności, i sprawiedliwości nie tylko dla niektórych, ale dla wszystkich. W kierunku tworzenia państwa, gdzie przyzwoitość, godność i miłość jest uznawana, honorowana i chroniona” – powiedział Biden przed podpisaniem podpisywania ustawy w Ogrodzie Różanym przed Białym Domem. „Małżeństwo to prosta propozycja: kogo kochasz i czy będziesz lojalny wobec tej osoby, którą kochasz? To prawo uznaje, że wszyscy powinni mieć prawo, by sami odpowiedzieć na te pytania bez ingerencji państwa” – dodał.

Podczas ceremonii wystąpili wspierający ruch LGBT muzycy Sam Smith i Cyndi Lauper.

Biden wspominał, że kiedy po raz pierwszy opowiedział się za prawem do małżeństw jednopłciowych podczas kampanii wyborczej w 2012 r. „wpadł w tarapaty”. Ostatecznie prawo takie zostało wprowadzone decyzją Sądu Najwyższego w 2015 roku w wyroku Obergefell przeciwko Hodges.

Ale Demokraci zgłosili projekt ustawy kodyfikującej te przepisy po tym, jak w tym roku Sąd Najwyższy unieważnił federalne prawo do aborcji opierające się na innym precedensowym wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade z 1972 r. W uzasadnieniu jeden z sędziów, Clarence Thomas zasugerował, że Sąd powinien ponownie rozpatrzeć wyrok ws. małżeństw jednopłciowych.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY