New York
45°
Showers in the Vicinity
6:22 am5:52 pm EDT
10mph
87%
30.27
WedThuFri
54°F
52°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Turystyka

USA: Branża turystyczna gwałtownie podupada

14.01.2024

Turystyka w USA przeżywa kryzys od czasu pandemii COVID-19. Według ostatniego rankingu Amerykę wyprzedza 16 innych krajów. Na pierwszym miejscu plasuje się Wielka Brytania.

Przyczyny niepowodzenia Bloomberg upatruje m.in. w niedoborach kadrowych, opóźnieniach w wydawaniu wiz, a nawet podziałach politycznych w kraju. Zniechęca to zagranicznych turystów do odwiedzania Stanów Zjednoczonych.

Jak wynika z opublikowanego 11 stycznia badania US Euromonitor International na zlecenie US Travel Industry do końca 2023 roku sektor ten osiągnął zaledwie 84 proc. poziomu w zestawieniu z 2019 rokiem.

Wśród 18 objętych rankingiem krajów Ameryka zajęła 17. miejsce. Najlepsze wyniki osiągnęły Wielka Brytania, Francja i Turcja.

Chińska branża turystyczna znalazła się na ostatniej 18. pozycji. Bloomberg tłumaczy to opóźnionym wznowieniem turystyki w ChRL i nikłym wyborem tras lotniczych. Zwraca też uwagę na wysokie, trzecie miejsce Turcji pomimo napięć politycznych i klęsk żywiołowych, które miały miejsce w zeszłym roku.

„Uplasowanie Stanów Zjednoczonych na 17. miejscu na liście 18 największych rynków turystycznych powinno być sygnałem alarmowym. (…) Powinno zmusić ludzi na Kapitolu do zadania bardzo ważnych pytań” – ocenił Geoff Freeman, dyrektor generalny US Travel.

Sytuacja stała się powodem utworzenia nowej Komisji ds. Bezproblemowego i Bezpiecznego Podróżowania. Liczy 12 ekspertów z sektora prywatnego i rządu, w tym byłych przywódców Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Administracji ds. Bezpieczeństwa Transportu, amerykańskiej Służby Celnej i Ochrony Granic, a także byłych ambasadorów USA.

W opinii US Travel badanie Euromonitor pomogło zidentyfikować na razie kilka obszarów, które należy potraktować priorytetowo. Są pośród nich cła, kontrola pasażerów i sprawa wiz.

Według odrębnego raportu firmy badawczej Tourism Economics fiasko w usprawnieniu przestarzałego procesu kontroli może spowodować, że podróżni z USA zrezygnują z aż 3 mln podróży krajowych rocznie, co spowoduje stratę 7,4 mld dolarów w tym roku. W ciągu najbliższych 10 lat z powodu nadmiernego czasu oczekiwania na wizy Ameryka może natomiast stracić kolejne 150 mld dolarów.

„Stawką jest stabilność amerykańskiej gospodarki turystycznej” – zwrócił uwagę Bloomberg.

Freeman spodziewa się pozyskać środki na modernizację turystyki w USA. Wskazał na dochody, jakie przynoszą odwiedzający, w tym z podatków płaconych od zakwaterowania i zakupów.

Badania US Euromonitor wykazuje, że w pierwszej piątce krajów o najlepiej rozwiniętej turystyce są jeszcze Włochy i Kanada. W pierwszej 10. znalazły się też Hiszpania (7), Niemcy (8) i Grecja (9).

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ kb/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY