Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Były policjant skazany na 3.5 roku więzienia w związku z zabójstwem George’a Floyda

09.12.2022

Sąd stanowy skazał w piątek na 3.5 roku więzienia byłego policjanta z Minneapolis J. Alexandera Kuenga klęczącego na plecach George’a Floyda, który zginął w wyniku uciskania mu szyi przez innego funkcjonariusza. Kueng odbywa już wyrok wydany przez sąd federalny.

W październiku mężczyzna przyznał się do pomocy w nieumyślnym spowodowaniu śmierci Floyda. W zamian za to prokuratura odstąpiła od zarzutu pomocy w morderstwie. Czarnoskóry Kueng odbywa już wyrok federalny trzech lat więzienia za naruszenie praw obywatelskich Floyda. Wyrok stanowy i federalny odsiadywał będzie w tym samym czasie.

Floyd zmarł 25 maja 2020 roku. Oskarżony o jego zabójstwo biały były policjant Derek Chauvin klęczał na szyi czarnoskórego mężczyzny przez 9.5 minuty. Przedstawiające to zdarzenie nagranie postronnej osoby doprowadziło do protestów w USA i na świecie.

„W ramach porozumienia o przyznaniu się do winy Kueng potwierdził m.in., że z doświadczenia i szkoleń zdawał sobie sprawę ze znacznego ryzyka, jakie stwarza ucisk skrępowanej osoby będącej w pozycji leżącej” – podała CNBC.

Prokurator Matthew Frank wielokrotnie powtarzał, że Floyd był ofiarą przestępstwa, a oskarżenie „koncentrowało się na funkcjonariuszach”, którzy spowodowali jego śmierć.

„Pan Kueng nie był tego dnia po prostu postronnym obserwatorem. Zrobił mniej niż niektórzy z przechodniów usiłujących przyjść z pomocą panu Floydowi” – argumentował Frank.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY