New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Publicystyka
Technologie

USA: Chirurdzy w Nowym Jorku dokonali pierwszego w historii przeszczepu całego ludzkiego oka

09.11.2023

Chirurdzy szpitala New York University dokonali w maju br. pierwszego w historii przeszczepu całego ludzkiego oka, transplantując oko dawcy ofierze niemal śmiertelnego wypadku – podała w czwartek telewizja CBS. Organizm pacjenta przyjął przeszczep, choć nie wiadomo, czy będzie możliwe przywrócenie wzroku w przeszczepionym oku.

Jak poinformowali chirurdzy z nowojorskiego ośrodka, 46-letni elektryk i weteran Gwardii Narodowej z Arkansas Aaron James jest pierwszym człowiekiem, któremu wszczepiono całe ludzkie oko – razem z nerwem wzrokowym, oczodołem i powiekami – w ramach częściowej transplantacji twarzy. Aby wspomóc regenerację nerwu, wszczepiono też do niego komórki macierzyste pobrane ze szpiku tego samego dawcy.

James stracił lewe oko, rękę i dużą część twarzy w wyniku porażenia prądem. Dawcą był 30-letni mężczyzna, którego organy, w tym płuca, zostały przeszczepione trzem innym pacjentom.

Mimo obaw o to, że nowe oko zostanie odrzucone przez organizm, lub wyschnie z powodu braku odpowiedniego ukrwienia, niecałe cztery miesiące po 21-godzinnej operacji, nowe oko się przyjęło, jest w dobrym stanie i wygląda zdrowo. Choć badania wykazały, że mózg pacjenta reaguje na odbiór światła przez lewą źrenicę, James nie jest w stanie przez nie widzieć, ani nie jest w stanie ruszać powieką. Zaangażowana w operację optyk dr Vaidehi Dedania ma wątpliwości, czy wzrok kiedykolwiek uda się przywrócić w pełni. Oceniła jednak, że jest to możliwe, choć nie było to głównym celem przeszczepu.

„Czuję się dobrze. Wciąż nie mam żadnego w nim ruchu. Powieką nie mogę jeszcze mrugać. Ale mam teraz w niej czucie” – powiedział pacjent w wywiadzie z agencją AP. Stwierdził, że nie wahał się przed wyborem przeprowadzenia operacji, bo „zawsze musi być ktoś pierwszy”.

Choć przeszczepy rogówki są w medycynie dość częste jako sposób na przywrócenie wzroku w przypadku niektórych schorzeń, nigdy dotąd nie próbowano przeszczepić całego oka. Szef okulistyki na Uniwersytecie Stanforda Jeffrey Goldberg ocenił w rozmowie z AP, że przeszczep jest „niesamowitym potwierdzeniem” eksperymentów prowadzonych dotąd na zwierzętach i wyraził nadzieję, że będzie to impuls do dalszych badań nastawionych na przeszczepy wraz z przywróceniem wzroku pacjentowi.

„Naprawdę jesteśmy bardzo blisko tego, byśmy byli w stanie to zrobić” – powiedział.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner