New York
73°
Partly Cloudy
5:25 am8:31 pm EDT
2mph
85%
29.82
MonTueWed
84°F
91°F
93°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Ameryka

USA deportowały na Kubę nielegalnych imigrantów

25.04.2023

Stany Zjednoczone wysłały w poniedziałek, pierwszy raz od 2020 roku, samolot z deportowanymi Kubańczykami do ich kraju. Nastąpiło to w ślad za tym jak Hawana zgodziła się po pandemii Covid-19 przyjąć loty z jej obywatelami zatrzymanymi na granicy z USA.

„24 kwietnia Urząd ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) wznowił normalną procedurę wydalania obywateli Kuby, którzy otrzymali finalnie takie nakazy” – cytuje Reuters rzecznika Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS).

Jak dodaje, rząd w Hawanie potwierdził na Twitterze przybycie samolotu, z 40 Kubańczykami przechwyconymi na łodziach i 83 zatrzymanych na granicy USA z Meksykiem.

W styczniu Waszyngton rozpoczął wydalanie Kubańczyków, Haitańczyków i Nikaraguańczyków przekraczających granicę USA-Meksyk do Meksyku na podstawie ograniczeń zwanych „Tytuł 42”. Jednocześnie otworzył dla nich nowe ścieżki prawne.

Reuters już pod koniec ubiegłego roku, informował, że Kuba zgodziła się dać władzom USA nowe, ale ograniczone narzędzie do odstraszania rekordowej liczby Kubańczyków przekraczających granicę.

„Po tym jak prezydent USA Joe Biden przyjął w styczniu bardziej restrykcyjne środki bezpieczeństwa na granicy, liczba Kubańczyków i innych imigrantów zatrzymywanych na granicy spadła.

Administracja Bidena przygotowuje się jednak na ewentualny wzrost nielegalnego przekraczania granicy, ponieważ ograniczenia związane z Covid na granicy amerykańsko-meksykańskiej mają zostać zniesione 11 maja – podkreśla Reuters.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner