New York
73°
Partly Cloudy
5:25 am8:31 pm EDT
5mph
84%
29.83
MonTueWed
84°F
91°F
93°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Opinie i Analizy

USA: Dla coraz większej liczby rodzin koszty szkolnych posiłków są zbyt wysokie

03.10.2022

Zdaniem szkół w USA plany administracji prezydenta Joe Bidena objęcia dziewięciu mln dodatkowych uczniów do roku 2032 programem darmowych posiłków są niewystarczające. Placówki edukacyjne nalegają na zapewnienie ich wszystkim już teraz.

Zakończenie w czerwcu programu powszechnych bezpłatnych posiłków szkolnych stanowi dla rosnącej liczby rodzin problem finansowy. Nie mogą sprostać kosztom, a mają nieraz zbyt wysokie zarobki, aby kwalifikować się do bezpłatnych lub po zniżonych cenach.

„Płakałam z wieloma rodzinami. Jednej, sześcioosobowej, musiałam powiedzieć, że ma o 33 dolary za duże dochody na bezpłatne posiłki” – cytuje NBC News Angie Richey, nadzorującej usługi żywieniowe szkołach w Roseville, w Minnesocie.

Przytacza też inne przykłady odrzucenia podań o bezpłatne posiłki lub po obniżonej cenie. Dotknęło to ludzi, którzy stracili pracę w czasie pandemii Covid-19, ponoszą wyższe koszty lekarstw, czy żyją tylko z renty inwalidzkiej.

„Zmiany w kierunku rozszerzenia dostępu do posiłków dla wszystkich uczniów muszą nastąpić jak najszybciej. Niektóre dzieci przychodzą z domu do szkoły bez jedzenia i bez pieniędzy” – podkreśliła Lori Adkins, prezes School Nutrition Association, zrzeszającego 50 tys. pracowników ds. żywienia w szkołach.

Według NBC News Republikanie w Kongresie nie zgodzili się kontynuować programu bezpłatnych posiłków z powodu kosztów ok. 11 mld dolarów. W większości kraju obowiązują zasady sprzed pandemii. I tak rodzina czteroosobowa o dochodach 36 075 dolarów rocznie lub mniej jest uprawniona do bezpłatnych posiłków. Jeśli zarabia 51 338 dolarów lub mniej może korzystać z posiłków o obniżonej cenie.

Prowadząca batalię z głodem Food Research and Action Center twierdzi, że większość, 63 proc. wyborców opowiada się za powszechnym programem bezpłatnych posiłków.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner