New York
82°
Sunny
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
68%
30.07
SunMonTue
91°F
95°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Do 67 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar pożaru na Hawajach

11.08.2023

Władze hrabstwa Manui poinformowały w piątek o 12 kolejnych udokumentowanych zgonach spowodowanych pożarem, tym samym liczba jego ofiar wzrosła do 67.

„Niewątpliwie będzie więcej zgonów”, ostrzegł gubernator Hawajów Josh Green w CNN.

Pożar prawie zniszczył historyczne miasto Lahaina, dawną stolicę Królestwa Hawajów w XIX wieku.

Domy, sklepy, samochody: większość elementów tego nadmorskiego kurortu liczącego 12 tys. mieszkańców to nic innego jak kupa popiołów w mieście niemal duchów, przekazał reporter AFP.

Ci, którzy przeżyli, otrzymali właśnie zezwolenie na powrót do Lahainy i powoli odkrywają ten obszar, który wygląda jakby został zbombardowany, relacjonuje AFP. Jeden z powracających Anthony La Puente w miejscu gdzie stał jego dom zastał zgliszcza. „Trudno jest nie móc znaleźć rzeczy, z którymi dorastałeś, rzeczy, które pamiętasz” – powiedział reporterowi AFP.

Władze federalne sprowadziły psy, aby pomagały ratownikom w poszukiwaniu ewentualnych zwłok pod gruzami.

Prezydent Joe Biden rozmawiał z gubernatorem Joshem Greenem, poinformował w piątek Biały Dom. Prezydent ogłosił w czwartek stan klęski żywiołowej na Hawajach, co umożliwi sfinansowanie pomocy humanitarnej i odbudowy.

W Lahaina obowiązuje godzina policyjna od 22:00 a 6:00 „w celu ochrony domów i nieruchomości”, które pozostały, ogłosiło hrabstwo Maui.

Nieliczni mieszkańcy, których domy zostały oszczędzone w płomieniach, powiedzieli agencji AFP, że obawiają się grabieży.

Strażacy wciąż walczą o całkowite ugaszenie trzech trwających pożarów na wyspie Maui – poinformowały władze.Te niszczycielskie pożary pojawiają się w środku lata naznaczonego serią ekstremalnych zjawisk pogodowych na całej planecie, dodają.

Według profesora geografii środowiskowej Thomasa Smitha z London School of Economics and Political Science pożary rozprzestrzeniły się częściowo z powodu „szczególnie wysuszonej” roślinności na Maui, która odnotowała tej wiosny opady poniżej średniej i temperatury wyższe niż zwykle.(PAP)

wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner