New York
48°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
9mph
32%
30.23
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

USA: dodatkowe 100 mln dolarów na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji

19.02.2023

Sekretarz stanu Anthony Blinken zapowiedział w niedzielę przeznaczenie przez USA dodatkowo 100 mln dolarów na pomoc po trzęsieniu ziemi, które 6 lutego dotknęło pogranicze turecko-syryjskie. Blinken przybył do bazy lotniczej Incirlik i spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu.

W kolejnych godzinach ma również rozmawiać z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem – poinformowała agencja Reutera.

Wcześniej USA zapowiedziała pomoc w wysokości 85 mln dolarów. Stany Zjednoczone przekazały również transport leków i sprzętu medycznego, a także posłały swój zespół ratowniczy w rejon kataklizmu. Dodatkowe kwoty – powiedział Blinken – zostaną przeznaczone po połowie na pomoc humanitarną i na wsparcie dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, którzy straciły dach nad głową.

Blinken rozmawiał z dziennikarzami w bazie lotniczej w Incirlik w prowincji Adana. Ten strategicznie ważny ośrodek nadzoru nad operacjami wojskowymi w regionie Bliskiego Wschodu stał się po trzęsieniu ziemi centrum logistycznym, gdzie lądowały transporty humanitarne z całego świata i skąd rozwożono żywność, sprzęt, śpiwory i leki ciężarówkami i śmigłowcami do zniszczonych obszarów kraju.

„Teraz najważniejsze jest dostarczenie pomocy potrzebującym i udzielenie im takiej pomocy, by przetrwali zimę i mogli stanąć na nogi” – oświadczył Blinken. Sekretarz stanu dodał, że odbudowa po zniszczeniach będzie wymagać ogromnego wysiłku.

Zdaje sobie z tego sprawę burmistrz najciężej dotkniętej tureckiej prowincji Hatay, który powiedział lokalnym dziennikarzom, że w mieście Antakya (Antiochii) będzie trzeba wyburzyć „przynajmniej 80 proc. budynków”.

Od 6 lutego nastąpiło ponad 6 tys. wstrząsów wtórnych – poinformowała AFAD, turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych. (PAP)

os/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY