New York
81°
Fair
6:54 am6:35 pm EDT
7mph
53%
30.13
WedThuFri
82°F
75°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

USA: Dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał jedną z najstarszych Biblii za 38 milionów dolarów

18.05.2023

Nowojorski dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał w środę Kodeks Sassoona, jeden z najstarszych i najpełniejszych egzemplarzy Biblii. Księga, która osiągnęła cenę 38 milionów dolarów, trafi do Muzeum Narodu Żydowskiego w Izraelu – poinformował portal dziennika „The Times od Israel”.

Przed aukcją dzieło odbyło światowe tournee – Biblia była kolejno wystawiana w Londynie, Tel Awiwie i Los Angeles.

„Istnieją trzy starożytne Biblie Hebrajskie z tego okresu” – powiedział dziennikarzom profesor Josef Ofer z Uniwersytetu Bar Ilan – Kodeks Sassoona, Kodeks z Aleppo z X wieku i Kodeks Leningradzki z początku XI wieku. Tylko zwoje znad Morza Martwego i garść fragmentarycznych tekstów wczesnośredniowiecznych są starsze”. Teksty zawarte w Biblii Hebrajskiej chrześcijanie nazywają Starym Testamentem.

Sprzedany w środę egzemplarz powstał między 880 a 960 rokiem. Do XIII wieku przechowywano go w syryjskiej synagodze, która jednak została bezpowrotnie zniszczona. Po siedmiu stuleciach David Solomon Sassoon, znawca i kolekcjoner, dotarł do rękopisu i nabył go w 1929 roku za 350 funtów. Pół wieku później jego spadkobiercy sprzedali kodeks – księgę zakupił za 320 tysięcy dolarów brytyjski fundusz emerytalny pracowników kolei. Po 11 latach sprzedał kodeks bankierowi – już za 3,19 miliona dolarów.

Kodeks Sassoona jest odręcznie napisany i oprawiony w skórę. Jego 792 strony stanowią około 92 proc. pełnej treści Biblii Hebrajskiej.

Specjalizująca się w judaikach ekspertka domu aukcyjnego Sharon Liberman Mintz powiedziała, że cena, za którą zakupiono dokument, odbija wpływ i znaczenie Biblii Hebrajskiej, która jest „nieodłącznym filarem humanizmu”. Wyraziła zachwyt, że księga wróci do Izraela, gdzie będzie dostępna dla badaczy i widzów.

Wśród najdroższych dokumentów historycznych znajdują się między innymi zapiski Leonarda Da Vinci, tzw. kodeks Leicester, sprzedany w 1994 roku za 30,8 miliona dolarów, oraz jeden nielicznych egzemplarzy konstytucji USA, zakupiony przed dwoma laty za 43,2 miliona dol. (PAP)

os/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY