New York
55°
Fog
6:20 am7:32 pm EDT
8mph
95%
29.36
SatSunMon
54°F
68°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Dwa samoloty zderzyły się podczas pokazów lotniczych w Dallas

13.11.2022

Dwa samoloty z okresu II wojny światowej zderzyły się w sobotę podczas pokazów lotniczych w Dallas w USA, upamiętniających wydarzenia wojenne – poinformowały lokalne władze federalne.

Bombowiec Boeing B-17 Flying Fortress i myśliwiec Bell P-63 Kingcobra zderzyły się i rozbiły podczas pokazów lotniczych Wings Over Dallas na lotnisku Dallas Executive Airport – sprecyzowała w komunikacie Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).

Na razie nie wiadomo oficjalnie, ile osób znajdowało się na pokładzie obu samolotów – podała FAA. Według nieoficjalnych doniesień, w samolocie B-17 było pięć osób, a jedna w Bell P-63.

B-17, znany jako „latająca forteca”, to ogromny czterosilnikowy bombowiec, który był filarem amerykańskiej potęgi powietrznej podczas II wojny światowej i jest jednym z najbardziej znanych samolotów bojowych w historii USA. Większość maszyn tego typu została zezłomowana pod koniec wojny, a tylko kilka pozostało czynnych do dziś, głównie prezentowane są one w muzeach i na pokazach lotniczych.

Kingcobra, amerykański samolot myśliwski, był używany głównie przez siły radzieckie podczas wojny. (PAP)

zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner