New York
45°
Mostly Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
8mph
83%
29.94
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Dwaj Amerykanie aresztowani pod zarzutem przekazywania technologii lotniczych Rosji

03.03.2023

Dwóch obywateli Stanów Zjednoczonych zostało aresztowanych w czwartek w Kansas City w stanie Missouri za domniemane przekazywanie amerykańskich technologii lotniczych Rosji – poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA, na które powołał się serwis CNN.

59-letni Cyril Gregory Buyanovsky i 55-letni Douglas Robertson zmierzą się z kilkoma zarzutami, w tym dotyczącymi eksportu towarów objętych kontrolą bez wymaganej licencji, fałszowania i nieprzesyłania elektronicznych informacji eksportowych oraz przemytu towarów.

Założona przez dwóch mężczyzn firma z siedzibą w USA KanRus Trading Company zajmowała się sprzedażą i instalowaniem urządzeń elektronicznych zachodniej produkcji w samolotach – przekazała prokuratura.

Prawdopodobnie mężczyźni sprzedawali sprzęt rosyjskim firmom oraz zapewniali usługi naprawcze dla rosyjskich statków powietrznych. W celu obejścia nałożonych przez Stany Zjednoczone sankcji na Rosję Buyanovsky i Robertson ukrywali dane swoich klientów, podawali fałszywe ceny produktów i otrzymywali przelewy z zagranicznych kont bankowych – poinformowano.

Aresztowania dokonała działająca z ramienia ministerstwa sprawiedliwości USA specjalna grupa śledcza KleptoCapture, złożona z prokuratorów federalnych, śledczych i analityków, która przez ostatni rok prowadziła kampanię przeciw praniu pieniędzy i próbom obejścia sankcji nałożonych na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę. W wyniku pracy KleptoCapture wydano 30 aktów oskarżenia przeciwko osobom i podmiotom łamiącym sankcje.

Już w lutym 2022 r. przesyłka KanRus zwróciła uwagę departamentu handlu USA, ponieważ nie miała odpowiedniej licencji – wynika z aktu oskarżenia skierowanego przeciw dwóm mężczyznom. Wkrótce potem Robertson, który pracuje jako pilot zawodowy, miał powiedzieć klientowi z Rosji, że „sprawy w USA są skomplikowane”, a faktury muszą być wystawiane na kwotę niższą niż 50 tys. dolarów, ponieważ w przeciwnym razie byłoby „więcej roboty papierkowej i widoczności”. Dodał, że „to nie jest odpowiedni czas na żadne z nich”. Przesyłka do tego rosyjskiego klienta została później wysłana przez Laos.

Prokuratorzy twierdzą, że Buyanovsky i Robertson omawiali opcje dalszego nadawania przesyłek do co najmniej jednego klienta w Rosji, w tym poprzez kraje trzecie. (PAP)

kjm/ mms/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne