New York
64°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
8mph
68%
30
TueWedThu
77°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Dwie kolejne ofiary śmiertelne burzy w Kalifornii, woda porwała 5-letniego chłopca

10.01.2023

Przez Kalifornię przetacza się w poniedziałek kolejna potężna burza. Pochłonęła dwie kolejne śmiertelne ofiary, porwała z samochodu pięciolatka i wymusiła ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi.

Prezydent Joe Biden wprowadził stan wyjątkowy, aby wesprzeć wysiłki związane z walką ze skutkami burzy w kilkunastu kalifornijskich hrabstwach.

Na środkowym wybrzeżu stanu, w Paso Robles, woda porwała z samochodu chłopca, jego matkę ludzie zdołali wyciągnąć z tonącego pojazdu.

Nakazem ewakuacji objęto całą nadmorską społeczność Montecito zamieszkałego przez celebrytów, w tym księcia Harry’ego i Oprah Winfrey. Promuje on swoją książkę i nie jest jasne czy był w domu.

Liczba ofiar śmiertelnych gwałtownej pogody wzrosła w poniedziałek z 12 do co najmniej czternastu.

„Dziesiątki tysięcy ludzi pozostało bez prądu, a niektóre szkoły zamknięto. Ulice i autostrady zamieniły się w rwące rzeki, powalone zostały drzewa, odnotowano osuwiska błota, a kierowcy trafiali na blokady dróg spowodowane przez spadające gruzy” – relacjonuje AP.

Krajowa Służba Meteorologiczna ostrzegła przed opadami deszczu na poziomie 2,5 centymetra na godzinę. Ogłosiła alarm przeciwpowodziowy dla dużej części północnej i środkowej Kalifornii. Silne ulewy przewidziane są przez całą noc.

W rejonie Los Angeles pod koniec poniedziałku i we wtorek na terenach podgórskich może spaść nawet do 20 cm deszczu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner