New York
55°
Fog
6:20 am7:32 pm EDT
10mph
94%
29.37
SatSunMon
54°F
68°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Dwie osoby ranne w wyniku trzęsienia ziemi w Kalifornii o magnitudzie 6,4

20.12.2022

Północną Kalifornię nawiedziło we wtorek rano czasu lokalnego trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4. Dwie osoby zostały ranne, wstrząs spowodował też pewne zniszczenia infrastruktury, a ponad 71 tys. osób nie ma prądu.

Dziennik „Los Angeles Times” podaje na swojej stronie internetowej, że dotychczas nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych.

Trzęsienie ziemi było szczególnie odczuwalne w hrabstwie Humboldt, około 350 km na północny zachód od San Francisco; nastąpiły po nim liczne wstrząsy wtórne.

„Bądźcie przygotowani na wstrząsy wtórne. Sprawdźcie instalacje gazowe i wodociągi pod kątem uszkodzeń lub wycieków. Jeśli podróżujecie, zachowajcie ostrożność” – ostrzegło biuro szeryfa hrabstwa Humboldt na Twitterze.

Lokalne władze oceniły jednak później, że zniszczenia, choć rozległe, okazały się stosunkowo nieduże jak na tak silne wstrząsy.

Amerykańskie służby geologiczne (USGS) powiadomiły na swych stronach internetowych, że po początkowym trzęsieniu nastąpiło ponad 25 mniejszych wstrząsów wtórnych. Nie ma ostrzeżeń przed tsunami.

„W Kalifornii trzęsienia ziemi są częste, ale bardzo silne wstrząsy o magnitudzie 6 lub większej występują stosunkowo rzadko. Stan nawiedziło w ciągu ostatnich 40 lat tylko kilkadziesiąt takich wstrząsów” – informują USGS.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner