New York
45°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
4mph
61%
30.16
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

USA: Dziesiątki tysięcy ludzi na demonstracji poparcia dla Izraela w Waszyngtonie

14.11.2023

Dziesiątki tysięcy demonstrantów bierze we wtorek udział w centrum Waszyngtonu w „Marszu dla Izraela”, wyrażając poparcie dla działań Izraela i sprzeciw wobec antysemityzmu. W demonstracji udział wzięli liderzy obydwu partii w Kongresie.

Demonstranci, w tym wielu z biało-niebieskimi flagami Izraela, zebrali się w parku National Mall między pomnikiem Waszyngtona i Kapitolem. Demonstracja odbywa się pod hasłem „dla Izraela, by uwolnić zakładników i przeciwko antysemityzmowi”.

Według telewizji ABC organizatorzy spodziewali się udziału 60 tys. osób, z których część przyjechała do stolicy z innych rejonów kraju autokarami. Media mówią o „dziesiątkach tysięcy” uczestników. Podczas wiecu do tłumów zwracali się m.in. rodzice porwanych przez Hamas obywateli USA, występowali żydowscy muzycy, a także politycy, w tym ambasador Izraela Michael Herzog i spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson.

„Jak premier Netanjahu powiedział tak słusznie: to jest walka dobra ze złem, to jest walka światłości z ciemnością, cywilizacji z barbarzyństwem” – powiedział lider Republikanów w Kongresie. Herzog mówił o konieczności dokończenia wojny, by można było uwolnić zakładników Hamasu. Na scenie wystąpili też przywódcy demokratów w Kongresie, lider mniejszości w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries i lider większości w Senacie Chuck Schumer.

„Jesteśmy tu zjednoczeni, republikanie i demokraci, by powiedzieć: jesteśmy z Izraelem” – mówił Schumer, przewodząc tłumowi w okrzykach. Demonstranci skandowali też hasła sprzeciwu wobec zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Wtorkowy marsz był pierwszą tak dużą demonstracją poparcia dla Izraela w Waszyngtonie od początku obecnej fazy konfliktu. Wcześniej duże tłumy pod Białym Domem zgromadził marsz organizacji propalestyńskich, zaś jeden z budynków kompleksu Kongresu okupowała lewicowa organizacja żydowska domagająca się przerwania izraelskich operacji w Gazie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00