New York
73°
Mostly Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
6mph
55%
29.96
MonTueWed
72°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Technologie

USA: Elon Musk i Tesla pozwani przez akcjonariuszy za twierdzenia o bezpieczeństwie pojazdów samokierujących

28.02.2023

Tesla i jej szef Elon Musk zostali w poniedziałek pozwani przez akcjonariuszy, którzy oskarżyli spółkę i Muska o przecenianie skuteczności i bezpieczeństwa technologii Autopilot i Full Self-Driving swoich pojazdów elektrycznych.

W proponowanym pozwie zbiorowym złożonym w sądzie federalnym w San Francisco, akcjonariusze twierdzą, że przez cztery lata Tesla wprowadzała ich w błąd za pomocą fałszywych i zwodniczych oświadczeń, które ukrywały, że jej technologie, uważane za możliwą przyczynę wielu śmiertelnych wypadków, „stworzyły poważne ryzyko wypadku i urazów” – podał Reuters.

Stwierdzono, że cena akcji Tesli spadła kilkakrotnie, gdy prawda wyszła na jaw, zwłaszcza po tym, jak amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego zaczęł badać te technologie, a także po doniesieniach, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd badała twierdzenia Muska dotyczące Autopilota.

„W wyniku niewłaściwych działań i zaniechań pozwanych oraz gwałtownego spadku wartości rynkowej akcji zwykłych spółki, powód i inni członkowie grupy ponieśli znaczące straty i szkody” – napisano w pozwie.

W pozwie jest mowa o odszkodowaniach dla akcjonariuszy, nie precyzując dokładnej sumy.

Tesla, która nie posiada działu relacji z mediami, nie odpowiedziała natychmiast na prośby Reutersa o komentarz.(PAP)

mma/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner