New York
46°
Fog
6:49 am7:14 pm EDT
4mph
87%
29.76
MonTueWed
55°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Emerytowany generał ukarany za komentarz pod tweetem żony prezydenta Bidena

10.07.2022

Emerytowany amerykański generał Gary Volesky, zatrudniony jako doradca w Pentagonie, został zawieszony w wykonywaniu obowiązków z powodu odpowiedzi, jaką zamieścił na Twitterze pod wpisem pierwszej damy Jill Biden o wyroku Sądu Najwyższego ws. prawa do aborcji – podała rzeczniczka armii.

Volesky, były rzecznik prasowy armii amerykańskiej, uhonorowany Medalem Srebrnej Gwiazdy za waleczność w Iraku, jest w Pentagonie wysoko opłacanym doradcą. Generał Theodore Martin, dowódca Combined Arms Center, zawiesił Volesky’ego w oczekiwaniu na wynik dochodzenia w sprawie jego wypowiedzi – poinformowała rzeczniczka prasowa armii Cynthia Smith, cytowana w sobotę przez portal USA Today.

24 czerwca pierwsza dama USA zamieściła na Twitterze wpis potępiający decyzję Sądu Najwyższego, który zniósł obowiązujące od prawie 50 lat federalne prawo do aborcji w początkowych stadiach ciąży, oddając prawo do regulacji tej kwestii władzom stanowym i Kongresowi. „Przez prawie 50 lat kobiety miały prawo do decydowania o własnym ciele. Dzisiaj to prawo zostało im odebrane” – napisała.

Volesky odpowiedział: „Cieszę się, że w końcu wie pani, czym jest kobieta”. Później jego tweet został usunięty.

Według cytowanych przez USA Today ekspertów wpis narusza zasady dobrego zachowania emerytowanego oficera i stanowi demonstrację jego poglądów politycznych, czego – jak podkreślają – urzędnik Pentagonu powinien się wystrzegać. (PAP)

sm/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY