New York
72°
Showers in the Vicinity
5:45 am8:20 pm EDT
5mph
90%
29.97
WedThuFri
82°F
84°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Publicystyka
Technologie

USA: Firma Virgin Galactic rozpoczęła komercyjne loty w kierunku przestrzeni kosmicznej

29.06.2023

Firma Virgin Galactic, należąca do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, zainaugurowała w czwartek komercyjne loty samolotem rakietowym w kierunku przestrzeni kosmicznej. W pierwszy lot udało się trzech Włochów – dwóch oficerów sił powietrznych i inżynier lotnictwa.

Samolot rakietowy Unity został wyniesiony w górę przymocowany do spodu odrzutowca transportowego VMS Eve. Start miał miejsce w bazie Spaceport America w pobliżu miasta Truth w Nowym Meksyku w USA.

Po osiągnięciu punktu startowego na wysokości około 13,68 km nad ziemią Unity został odpięty od statku-matki i wówczas uruchomione zostały jego silniki, które uniosły go pionowo z szybkością trzykrotnie przekraczającą prędkość dźwięku.

Unity zakończył swój lot na wysokości prawie 85,1 km, a w szczytowym momencie załoga przez kilka minut doświadczyła stanu nieważkości. Następnie statek przeszedł w tryb powrotny i lotem szybowcowym zaczął opadanie w kierunku ziemi.

Branson założył Virgin Galactic wraz ze znanym potentatem lotniczym Burtem Rutanem w 2004 roku i od tamtej pory rozpoczęły się w firmie prace nad komercyjnymi lotami kosmicznymi. Przez 17 lat próbowano realizować szereg projektów i prób, które kończyły się niepowodzeniem. Dopiero w 2021 roku Branson wraz z piątką swoich pracowników odbył pierwszy udany lot testowy.

Virgin Galactic poinformowała, że ma już rezerwacje na loty od 800 klientów, a miejsce w statku kosmicznym kosztuje od 250 000 do 450 000 dolarów. Firma planuje zbudowanie wystarczająco dużej floty, aby organizować 400 lotów rocznie. (PAP)

zm/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner