New York
75°
Partly Cloudy
5:42 am8:22 pm EDT
7mph
63%
30.04
SunMonTue
88°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Florydzcy ustawodawcy zatwierdzili do budowy dróg użycie radioaktywnego materiału mogącego wywołać raka

11.05.2023

Zgodnie ustawą zatwierdzoną przez parlamentarzystów z Florydy, może tam dojść do używania radioaktywnego fosfogipsu do budowy dróg. Konserwatywne grupy naciskają, aby podpisał ją gubernator Ron DeSantis, poinformował „News Nation”.

Przeciwnicy projektu zaapelowali do gubernatora Rona DeSantisa, by zawetował ustawę. Ich zdaniem fosfogips – radioaktywny materiał będący odpadem przy produkcji nawozów sztucznych – pogorszy jakość wody i narazi pracowników budowy dróg na większe ryzyko zachorowania na raka.

Krytycy ostrzegają też, że jest to pierwszy krok w kierunku wykorzystania radioaktywnych odpadów na drogach w całym kraju.

„Fosfogips zawiera znaczne ilości uranu i produktów jego rozpadu, takich jak rad-226″. Jest bardziej radioaktywny niż oryginalna skała fosforytowa. Rad jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ rozpadając się, tworzy radon, radioaktywny gaz powodujący raka” – oceniła Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

W 2020 roku EPA zatwierdziła użycie fosfogipsu w rządowych projektach budowy dróg, ale cofnęła swoją decyzję po objęciu urzędu przez prezydenta Joe Bidena.

Floryda jest światowym liderem w produkcji fosforanów. Na każdą tonę wyprodukowanego kwasu fosforowego, stosowanego do wyrobu nawozów sztucznych, przypada ponad 5 ton odpadów fosfogipsowych.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner