New York
73°
Partly Cloudy
5:25 am8:31 pm EDT
1mph
84%
29.81
MonTueWed
84°F
91°F
93°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Fotografia aresztancka Trumpa nie zaszkodziła b. prezydentowi; popiera go 58 proc. republikańskich wyborców

30.08.2023

Aresztancka fotografia Donalda Trumpa, zrobiona przez policję po zatrzymaniu go w związku z zarzutami fałszerstw wyborczych, nie zaszkodziła byłemu amerykańskiemu prezydentowi – poinformował w środę portal dziennika „The Guardian”, powołując się na ostatnie sondaże przedwyborcze. Wynika z nich, że Trump cieszy się poparciem 58 proc. republikańskich wyborców, podczas gdy jego najsilniejszy konkurent, gubernator Florydy Ron DeSantis, może pochwalić się zaledwie 13 procentami.

Żaden inny kandydat walczący o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich nie przekroczył 10 procentowej granicy poparcia. Nawet gdyby wszyscy słabsi pretendenci wycofali się z wyścigu, DeSantis przegrałby z Trumpem: pierwszego wybrałoby 23, a drugiego – 62 proc.

Fotografia zrobiona przy zatrzymaniu prezydenta nie tylko mu nie zaszkodziła, ale – twierdzi portal – prawdopodobnie wręcz pomogła. Dla sztabu Trumpa stała się narzędziem do mobilizacji elektoratu i pozyskiwania wpłat na kampanię. Po opublikowaniu tak przez policję, jak przez sztab wyborczy zdjęcia spadł odsetek wyborców przekonanych o winie byłego prezydenta.

Już wcześniej media zauważały, że Trump odnotowywał wzrost sondaży wraz z każdym padającym pod jego adresem oskarżeniem: działo się tak w kwestii pieniędzy, które miały zostać zapłacone za milczenie pornograficznej aktorce, w sprawie tajnych dokumentów, których Trump nie miał prawa wynosić, a które znalazły się w jego domu na Florydzie, i w sprawie o usiłowanie odwrócenia wyniku wyborów z 2020 roku.

Badanie – podkreśla portal – zostało przeprowadzone na mniej niż sześć miesięcy przed pierwszymi prawyborami w 2024 r., toteż wsparcie dla republikańskich kandydatów może się jeszcze zmienić, zwłaszcza że Trump będzie spędzał więcej czasu na salach sądowych niż na szlaku kampanii prezydenckiej.

Prawybory w USA decydują o wyborze partyjnych delegatów na ogólnokrajową konwencję, która wskazuje, kto będzie oficjalnym kandydatem danej partii. W praktyce prawybory decydują o wybraniu tego kandydata partii, który zdobył najsilniejsze poparcie wyborców. Wybory prezydenckie odbędą się w USA w listopadzie 2024 roku, jednak pierwsze prawybory rozpoczną się w lutym przyszłego roku. (PAP)

os/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner