New York
46°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
8mph
28%
30.26
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Gazety masowo usuwają ze swoich łam znany na całym świecie komiks „Dilbert” po rasistowskiej tyradzie jego twórcy Scotta Adamsa

26.02.2023

Media w USA usunęły w weekend ze swoich łam i portali komiks „Dilbert” po tym, jak jego twórca zamieścił na YouTube rasistowską tyradę, nazywając czarnych Amerykanów „grupą nienawiści” i radząc białym „ucieczkę od czarnych” – poinformowała w niedzielę CNN.

Sieć USA Today Network, która obsługuje setki gazet, poinformowała, że zrezygnowała z wieloletniej współpracy z komiksem; dołączyły do niej The Washington Post i The Plain Dealer.

„Scott Adams, twórca komiksu „Dilbert”, wygłosił w tym tygodniu rasistowską tyradę… i nie będziemy już publikować jego komiksu w The Plain Dealer” – napisał Chris Quinn, redaktor gazety. „To nie jest trudna decyzja” – dodał.

„Nie jesteśmy domem dla tych, którzy opowiadają się za rasizmem – zaznaczył Quinn. – Na pewno nie chcemy udzielać im wsparcia finansowego”.

Decyzje te zapadły po tym, jak Scott Adams, rysownik „Dilberta”, zachęcał do segregacji rasowej w szokującej przemowie na YouTube. Jego komentarze pojawiły się w odpowiedzi na ankietę przeprowadzoną przez firmę Rasmussen Reports, w której tylko 53 proc. czarnoskórych Amerykanów zgodziło się ze stwierdzeniem: „bycie białym jest w porządku”.

„Jeśli prawie połowa wszystkich czarnych nie zgadza się z białymi ludźmi – według tej ankiety, nie według mnie – to jest to grupa nienawiści” – powiedział Adams w środę w swoim programie na YouTube „Prawdziwa kawa ze Scottem Adamsem”. „Nie chcę mieć z nimi nic wspólnego” – mówił Adams. – Powiedziałbym, że biorąc pod uwagę obecny stan rzeczy, najlepszą radą, jaką dałbym białym ludziom, jest ucieczka od czarnych, po prostu wy…ć, bo nie ma na to rady” – stwierdził.

Po masowej rezygnacji mediów ze współpracy z nim Adams napisał na Twitterze, że jedynie „radził ludziom, aby unikali nienawiści”, i zasugerował, że anulowanie jego kreskówki sygnalizuje, iż wolność słowa w Ameryce jest przedmiotem ataku. (PAP)

wr/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY