New York
66°
Clear
5:26 am8:21 pm EDT
2mph
77%
29.97
SatSunMon
68°F
75°F
75°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: „Geniusz zła” skazany na 60 lat więzienia za seksualne wykorzystywanie studentek

21.01.2023

Sąd okręgowy w Nowym Jorku skazał w piątek na 60 lat więzienia mężczyznę, który m.in. wykorzystywał seksualnie studentki uczelni Sarah Lawrence College. „To geniusz zła” – powiedział o skazanym sędzia Lewis Liman.

Według ministerstwa sprawiedliwości USA 63-letni Larry Ray stanął m.in. w obliczu zarzutów, że uciekał się do seksualnej i psychologicznej manipulacji, a także fizycznie znęcał się nad młodymi ludźmi. Ułatwiał mu to fakt, że wprowadził się do akademika swojej córki.

„Larry Ray jest potworem. Przez lata wyrządzał brutalne i mające wpływ na całe życie krzywdy niewinnym ofiarom. Uwodził je i wykorzystywał” – powiedział prokurator Damian Williams.

Zgodnie z komunikatem biura prokuratora generalnego dla Południowego Okręgu Nowego Jorku, mężczyznę uznano w kwietniu też winnym przestępstw z użyciem przemocy, wymuszenia, handlu seksualnego, uchylania się od płacenia podatków i prania brudnych pieniędzy.

„Stosował różne metody, w tym pozbawienie snu, psychologiczne i seksualne upokorzenie, przemoc słowną i fizyczną, groźby podjęcia działań prawnych o charakterze karnym (…) wykorzystywanie słabego zdrowia psychicznego ofiar” – podała CNN.

Stacja zwróciła uwagę, że gromadził ich zdjęcia o charakterze seksualnym i zmuszał do uprawiania seksu za pieniądze. Zebrał z tego miliony dolarów.

„Ofiary dokonywały płatności na rzecz Raya poprzez drenowanie oszczędności rodziców, zaciąganie kredytów, zabieganie o datki od znajomych, sprzedaż nieruchomości, wykonywanie nieodpłatnej pracy dla Raya i zarabianie poprzez prostytucję” – wylicza CNN.

Reuters podaje przykład jednej z ofiar Raya zmuszonej do prostytucji, która z tych dochodów zapłaciła mu ponad 500 tys. dolarów.

Przemoc, którą stosował mężczyzna, prokuratorzy ilustrowali np. incydentem, kiedy przywiązał ofiarę do krzesła i prawie ją udusił umieszczając plastikową torbę na jej głowie.

Oprócz kary pozbawienia wolności Ray otrzymał także wyrok utraty majątku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

banner