Środowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 zyskał trzeci dzień z rzędu. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na najnowsze dane o inflacji w USA.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,31 proc., do 40.861,71 pkt.
S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,07 proc. i wyniósł 5.554,13 pkt.
Nasdaq Composite zwyżkował o 2,17 proc. do poziomu 17.395,53 pkt.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,36 proc. do 2.103,61 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX spada o 7,29 proc., do 17,69 pkt.
Inwestorzy analizują najnowsze dane o inflacji w USA. CPI w USA w sierpniu wzrósł o 2,5 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrósł o 0,2 proc. Oczekiwano +2,5 proc. rdr i +0,2 proc. mdm. Inflacja bazowa wzrosła o 0,3 proc. mdm i 3,2 proc. rdr. Oczekiwano +0,2 proc. mdm i +3,2 proc. rdr.
Rezerwa Federalna USA wyda decyzję ws. stóp proc. w środę 18 września. Rynki w pełni wyceniają obniżkę stóp proc. na najbliższym posiedzeniu, przy czym kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują obecnie na 15-proc. możliwość cięcia kosztów kredytu o 50 pb.
„Inflacja zasadnicza była faktycznie niska, zwłaszcza w ujęciu rok do roku, i zmierza we właściwym kierunku, zbliżając się do celu Fed na poziomie 2 proc. Prawdopodobnie przypieczętuje to obniżkę stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego przez Fed” — powiedział Peter Cardillo, główny ekonomista rynkowy w Spartan Capital Securities.
„Fed wolałby zobaczyć łagodniejszy odczyt, aby uzasadnić potencjalną obniżkę stóp o 50 punktów bazowych na nadchodzącym posiedzeniu. Te dane czynią bardziej prawdopodobnym, że przeprowadzą obniżkę o 25 pb.” — powiedział Jason Pride, dyrektor ds. strategii inwestycyjnej i badań w Glenmede.
Główna doradczyni ds. gospodarki Białego Domu, Lael Brainard ogłosiła zamkniecie rozdziału inflacji. Gospodarka, a w szczególności inflacja, są istotnymi tematami trwającej amerykańskiej kampanii prezydenckiej.
Najnowsze wyniki CPI wskazują, że inflacja zachowuje się w dużej mierze tak, jak przewidywała to amerykańska Rezerwa Federalna (Fed), która zbierze się już 18 września. Szef Fed Jerome Powell nie powiedział wprost, ale zasugerował już wcześniej, że podczas najbliższego spotkania dojdzie do obniżek stóp procentowych.
„Myślę, że w przyszłym tygodniu zobaczymy jak Fed obniży nam stopy procentowe o 25 pb., ponieważ obniżka o 50 pb. uruchomiłaby alarm na rynkach i byłaby również przyznaniem się Fedu do winy. Nie sądzę, aby utrzymywanie przez Fed bardzo restrykcyjnych poziomów polityki pieniężnej przez długi czas powodowało nieodwracalne szkody, ale wierzę, że każdego dnia, gdy stopy procentowe utrzymują się na tych poziomach, prawdopodobieństwo recesji wzrasta” — powiedziała Kristina Hooper, główna strateg ds. rynków globalnych w Invesco.
„Uważamy, że ryzyko spadku dynamiki wzrostu PKB jest wyższe niż ryzyko wzrostu inflacji. Jeśli spojrzymy na wzrost płac, nie ma żadnych oznak, że on przyspiesza” — powiedział Cameron Dawson, dyrektor ds. inwestycji w NewEdge Wealth.
Inwestorzy analizują doniesienia po debacie przed wyborami prezydenckimi w USA między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Z sondażu opublikowanego przez CNN 63 proc. wyborców oglądających wtorkową debatę kandydatów na prezydenta USA uznało, że wygrała ją Harris, zaś 37 proc. wskazało na Trumpa.
Po debacie wycena zwycięstwa Trumpa spadła o 6 centów do 47 centów na stronie zakładów online PredictIt, podczas gdy zakłady na zwycięstwo Harris wzrosły do 57 centów z 53 centów.
„W porównaniu z Trumpem, postrzegamy zapowiedzi polityczne Harris jako mniej ekspansywne fiskalnie, mniej skupione na obniżkach podatków” – powiedział główny ekonomista Jefferies ds. Europy Mohit Kumar.
„Debata prezydencka w USA osiągnęła swój cel, zapewniając zdecydowaną przewagę jednemu z kandydatów w wyjątkowo wyrównanym wyścigu. Szum wokół debaty został dodatkowo wzmocniony przez poparcie dla kandydatury Harris udzielone przez Taylor Swift, które może zwiększyć poparcie kobiet i młodszych wyborców” — powiedziała Charu Chanana, globalna strateg rynkowa w Saxo Banku.
Inwestorzy czekają na decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp proc., która zostanie opublikowana w czwartek o godz. 14.15. Inwestorzy w pełni wycenili obniżkę stóp procentowych w czwartek i szacują szanse na kolejną obniżkę o 25 pb. w grudniu na 50 proc. Ogólnie rzecz biorąc, rynki pieniężne wyceniają obniżki stóp o 62 pb. przez EBC do końca roku.
„Rynki będą śledzić wypowiedzi prezes EBC Christine Lagarde podczas konferencji prasowej, na której najpewniej będzie chciała ona zachować elastyczność w kwestii przyszłych decyzji, zamiast mieć ustalony z góry poziom docelowy” — powiedziała Laura Cooper, globalna strateg ds. inwestycji w Nuveen.
Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 833 tys. baryłek, czyli o 0,2 proc., do 419,14 mln baryłek. Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 2,31 mln baryłek, czyli o 1,05 proc., do 221,55 mln baryłek.
Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,31 mln baryłek, czyli o 1,88 proc., do 125,02 mln baryłek.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zwyżkują o 2,10 proc. do 67,13 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent rosną o 1,86 proc. do 70,48 USD/b. (PAP)
pr/ sp/