New York
75°
Partly Cloudy
5:46 am8:19 pm EDT
2mph
79%
30.07
ThuFriSat
84°F
86°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

USA: Hamas wciąż przetrzymuje około 200 zakładników różnych narodowości, w tym Amerykanów

21.10.2023

Hamas wciąż przetrzymuje około 200 zakładników różnych narodowości, w tym Amerykanów – powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jak powiedział, są wśród nich dzieci i osoby starsze.

Jak powiedział podczas krótkiej konferencji prasowej szef dyplomacji USA, po piątkowym uwolnieniu dwóch amerykańskich zakładniczek wciąż nieznane są losy 10 obywateli USA zaginionych po atakach Hamasu z 7 października, z czego część znajduje się w niewoli Hamasu. Jak przyznał, nie wie, w jakim stanie są zakładnicy i odmówił odpowiedzi na pytanie o stan uwolnionych zakładniczek. Dodał jednak, że według szacunków łącznie Hamas przetrzymuje ok. 200 zakładników różnych narodowości.

„To kobiety, młodzi chłopcy, młode dziewczynki. Osoby w podeszłym wieku, z wielu narodów. Każda z nich powinna zostać natychmiast i bezwarunkowo zwolniona” – powiedział Blinken. Zwrócił jednocześnie uwagę, że duże zasługi w uwolnieniu dwóch obywatelek USA miał rząd Kataru.

Odnosząc się do deklaracji Hamasu, że uwolni zakładników, jeśli Izrael przestanie bombardować Strefę Gazy, dyplomata powiedział, że nie powinno brać się deklaracji poważnie, tak jak nie bierze się poważnie tego, co mówi Państwo Islamskie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner