New York
52°
Clear
6:58 am5:21 pm EST
7mph
36%
30.26
ThuFriSat
54°F
55°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Wiadomości
Ameryka
Kultura

USA: Harvey Weinstein uznany w Los Angeles winnym gwałtu i innych przestępstw seksualnych

20.12.2022

Ława przysięgłych uznała w poniedziałek byłego producenta filmowego Harveya Weinsteina w procesie mającym miejsce w Los Angeles winnym gwałtu i innych przestępstw seksualnych. Grozi mu kara do 24 lat więzienia.

70-letni potężny niegdyś magnat filmowy, skazany za podobne wykroczenia w Nowym Jorku, odbywa już od dwóch wyrok 23 lat więzienia. W obydwu procesach nie przyznał się do winy.

W Los Angeles ława przysięgłych zdecydowała, że Weinstein jest winny gwałtu, wymuszonego seksu oralnego oraz innego przestępstwa seksualnego, o które obwinia go kobieta nazwana Jane Doe 1.

Jednocześnie ława przysięgłych nie była w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie decyzji dotyczącej kilku zarzutów, w tym ze strony dokumentalistki Jennifer Siebel Newsom, żony kalifornijskiego gubernatora Gavina Newsoma, a także byłej włoskiej modelki i aktorki oskarżającej ówczesnego producenta o gwałt.

„Jej (Newsom) intensywne i emocjonalne zeznania o tym, że została zgwałcona przez Weinsteina w pokoju hotelowym w 2005 roku, przyniosły najbardziej dramatyczne momenty procesu” – oceniła AP.

Zastępca prokuratora okręgowego Marlene Martinez w końcowym przemówieniu podkreśliła, że najwyższa pora zakończyć rządy terroru Weinsteina.

„Nadszedł czas, aby władca został postawiony przed sądem” – argumentowała.

W opinii obrońców Weinsteina zeznania dwóch z kobiet o spotkaniach z Weinsteinem były kompletnymi kłamstwami. W przypadku pozostałych dwóch, przekonywali, były to w 100 proc. „konsensualne” interakcje. Później jednak zmieniły zdanie.

„Cóż, wściekłość nie oznacza faktu. A łzy nie czynią prawdy” – twierdził adwokat Weinsteina Alan Jackson.

AP zwraca uwagę, że nowojorskiego wyroku na Weinsteina nie uchyliła apelacja, ale sprawa trafi jeszcze w przyszłym roku do stanowego sądu najwyższego. Także wyrok, który zapadnie w następstwie decyzji kalifornijskiej ławy przysięgłych, prawdopodobnie zostanie zaskarżony.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY