New York
45°
Clear
7:00 am4:29 pm EST
4mph
61%
30.16
SatSunMon
59°F
54°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

USA: Hochul zaprzysiężona na pełną czteroletnią kadencję gubernatora Nowego Jorku

02.01.2023

Kathy Hochul została w niedzielę zaprzysiężona w Albany jako 57. gubernator Nowego Jorku. Zapowiedziała podjęcie wysiłków na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa publicznego i uczynienie stanu bardziej przystępnym cenowo.

Została ona pierwszą kobietą gubernatorem Nowego Jorku w sierpniu 2021 roku. Było to wynikiem ustąpienia z urzedu jej szefa Andrew Cuomo, oskarżanego o molestowanie seksualne.

W listopadzie Demokratka stanęła do wyborów, w których pokonała Republikanina Lee Zeldina o 6 pkt. procentowych. Od 1 stycznia stała się pierwszą kobietą-gubernatorem Nowego Jorku wyłonioną w drodze głosowania.

„Przede wszystkim musimy uczynić i uczynimy nasze ulice bezpieczniejszymi” – podkreśliła.

Zwracając uwagę na wysokie koszty życia, zaapelowała o doprowadzenie do tego, aby stan Nowy Jork był bardziej przystępny cenowo.

„Nowojorczycy po prostu walczą, aby zapłacić czynsz, żywność i benzynę, aby dojechać do pracy. Oni cierpią” – oceniła. Mówiła też o potrzebie zachowania praw do aborcji.

„Nie przyszłam tu, by tworzyć historii. Przyszłam, aby dokonać zmian i realizować szczytne cele i realizować je wspólnie. (…) Jako wasz gubernator będę wciąż walczyć o was każdego dnia” – przyrzekała Hochul.

„Wykorzystajmy nadchodzące lata, aby naprawdę dokonać zmian i uczynić ten stan silniejszym, niż kiedykolwiek w naszej chwalebnej historii. (…) Wierzę, że nie ma nic, czego nie moglibyśmy osiągnąć razem” – mówiła gubernator.

Media zwracają uwagę, że czasie, gdy pełniła swoją funkcję, Nowy Jork uchwalił jedne z najbardziej surowych przepisów dotyczących broni palnej. Niektóre z nich rozpatrują sądy.

Hochul złożyła przysięgę na dwóch Bibliach: rodzinnej oraz stanowej, wypożyczonej z Biblioteki Prezydenckiej Franklina Delano Roosevelta.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00