New York
77°
Fair
5:28 am8:18 pm EDT
13mph
34%
30.05
TueWedThu
72°F
73°F
81°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

USA i Korea Płd. będą koordynować działania ws. powstrzymywania i denuklearyzacji Północy

04.08.2022

Przebywająca z wizytą w Seulu przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi spotkała się w czwartek ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem. Przyjęto wspólne oświadczenie w sprawie koordynacji działań na rzecz powstrzymywania Korei Północnej i denuklearyzacji tego państwa – poinformowała agencja Reutera.

Dokument został opublikowany po spotkaniu Pelosi ze spikerem Zgromadzenia Narodowego Korei Południowej Kimem Dzin Pjo.

W oświadczeniu Seul i Waszyngton wyraziły zaniepokojenie z powodu narastającego zagrożenia rakietowego i nuklearnego ze strony Pjongjangu. „Zgodziliśmy się wspierać wysiłki obu rządów w celu doprowadzenia do faktycznej denuklearyzacji (Korei Północnej) oraz pokoju poprzez międzynarodową współpracę i dialog dyplomatyczny, w oparciu o silne i rozszerzone odstraszanie (tego kraju)” – powiadomiono.

Jak oznajmił Reuters, w czwartek Pelosi planuje odwiedzić strefę zdemilitaryzowaną na granicy między skonfliktowanymi państwami koreańskimi. Poprzednio tak wysoki rangą amerykański polityk przebywał tam w 2019 roku, gdy ówczesny prezydent Donald Trump spotkał się na 38. równoleżniku z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol przeprowadzi rozmowę telefoniczną z Pelosi, bez spotkania w cztery oczy, by nie antagonizować Pekinu po wizycie spikerki Izby Reprezentantów na Tajwanie – pisze Reuters.

W środę Pelosi gościła w Tajpej, gdzie spotkała się z czołowymi członkami rządu i innymi politykami Tajwanu, w tym z prezydent Tsai Ing-wen, wiceprezydentem Lai Ching-te, ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu oraz zastępcą przewodniczącego Juanu Legislacyjnego (parlamentu) Tsai Chi-changiem.

Chińskie MSZ potępiło wizytę Pelosi na Tajwanie, określając ją jako „poważną prowokację” i „igranie z ogniem”. Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi oświadczył, że podróż amerykańskiej polityk do Tajpej była ruchem „nieodpowiedzialnym i wyjątkowo nieracjonalnym”.

W czwartek rano czasu polskiego chińskie siły zbrojne naruszyły tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej i rozpoczęły ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu.

Pelosi na czele delegacji Kongresu USA odbywa podróż do krajów Indo-Pacyfiku. Odwiedziła już Singapur, Malezję i Tajwan, a po Korei Płd. uda się jeszcze do Japonii. (PAP)

szm/ akl

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

banner