Przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Los Angeles w 2028 roku potwierdzili, że są w kontakcie z administracją prezydenta elekta Donalda Trumpa i są przekonani, iż rząd federalny USA dotrzyma – poczynionych przez obecnie rządzących – obietnic wsparcia imprezy.
Rząd federalny USA odgrywa kluczową rolę m.in. w zapewnianiu bezpieczeństwa i transportu uczestnikom igrzysk oraz kibicom.
„Nawiązaliśmy relacje z nową administracją prezydenta Trumpa za pośrednictwem zespołu ds. zmian” – przyznał dyrektor generalny Los Angeles 2028 Reynold Hoover.
„Utrzymujemy kontakt z naszymi partnerami federalnymi w różnych departamentach i agencjach, które odgrywają ważną rolę w organizacji najlepszych igrzysk w historii” – podkreślił Hoover, emerytowany generał porucznik armii USA, który objął stanowisko w czerwcu 2024.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Casey Wasserman, który pomógł miastu w pomyślnym ubieganiu się o organizację zawodów, dodał, że igrzyska są apolityczne i zmiana władzy nie powinna mieć wpływu na ich organizację.
„Prezydent Trump był prezydentem w 2017 roku, gdy dostaliśmy organizację igrzysk. Wtedy podpisaliśmy wiążące dokumenty federalne, które zobowiązywały administrację do zapewnienia bezpieczeństwa i transportu” – przypomniał Wasserman na konferencji prasowej po wizycie komisji koordynacyjnej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Los Angeles.
„Igrzyska olimpijskie są i zawsze będą ponad polityką” – dodał.
Pierwsza administracja Donalda Trumpa w 2017 roku uchwaliła m.in. zakaz podróżowania do USA dla obywateli kilku krajów muzułmańskich. Trump przyznał wtedy, że decyzja była konieczna, aby chronić USA przed atakami islamskich terrorystów. Prezydent Joe Biden anulował ją po objęciu urzędu w styczniu 2021.
Na pytanie, czy podobna sytuacja może mieć miejsce przed igrzyskami w Los Angeles, Wasserman powiedział, że nie obawia się takiego zakazu.
„Nie mam obaw. Prezydent elekt w swoich komentarzach poprzedzających wybory jasno i precyzyjnie mówił o naszej odpowiedzialności za organizację wydarzeń światowych, począwszy od mistrzostw świata w piłce nożnej w 2026 roku i igrzysk olimpijskich dwa lata później” – nadmienił.
„Podróże, bezpieczeństwo, transport, logistyka – to zagadnienia znane i akceptowane w rządzie federalnym. Dlatego z niecierpliwością czekamy na kontynuację bardzo dobrej współpracy, jaką mieliśmy na wszystkich szczeblach” – podsumował Wasserman.(PAP)
wha/ pp/