New York
72°
Sunny
5:24 am8:29 pm EDT
8mph
42%
30.24
MonTueWed
84°F
90°F
90°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Polonia

USA: KPA popiera starania Polski o odszkodowania za niemieckie zniszczenia w czasie II wojny światowej

11.02.2023

Kongres Polonii Amerykańskiej (KPA) popiera starania Polski o odszkodowania za straty wojenne spowodowane agresją Niemiec i okupacją w latach 1939-1945. Kwestia ta, podkreśla, wciąż stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań w powojennej historii Polski.

„Kongres Polonii Amerykańskiej jest w trakcie gromadzenia informacji i sporządzania planu dotyczącego podjęcia odpowiedniej akcji” – głosi oświadczenie komitetu wykonawczego KPA przesłane w piątek PAP przez Małgorzatę Schulz, wiceprezes ds. promocji i mediów.

W nawiązaniu do odmowy przez Niemcy negocjacji z Polską, władze krajowe największej organizacji polonijnej w Stanach Zjednoczonych odrzuciły stanowisko rządu w Berlinie.

„Podobnie jak rząd Rzeczypospolitej Polskiej, a także większość polskiego społeczeństwa, nie możemy zgodzić się z takim twierdzeniem. W pełni podzielamy pogląd, że kwestia należnego odszkodowania od Niemiec za szkody wyrządzone w Polsce w latach 1939-1945 nie może być uznana za zamkniętą, uregulowaną lub przedawnioną” – głosi oświadczenie.

Wymienia też uwarunkowania historyczne i podaje żądania zawarte w opublikowanym raporcie w sprawie reparacji od Niemiec.

KPA przypomniał, że przynajmniej dwa polonijne pokolenia zostały bezpośrednio dotknięte okrucieństwami II wojny światową. Jak dodał, z powodu niemieckiej agresji na Polskę wiele osób wyemigrowało z ojczyzny i nie mogło do niej powrócić.

„Praworządność zgodna z obecnym etapem rozwoju prawa międzynarodowego oraz ochrony praw człowieka wymaga od każdego kraju wypłaty odszkodowania za wszystkie szkody spowodowane bezprawną agresją. Odszkodowania należą się także Polsce; wypłacane były przez Niemców innym państwom i narodom. Jest niesprawiedliwością, że Berlin odmawia wypłacenie odszkodowań Polsce” – argumentuje KPA.

Wyraża nadzieję, że rząd niemiecki podejmie systemowe kroki w celu

zrekompensowania strat poniesionych przez Polskę ze strony Niemiec.

„Uważamy, że sprawiedliwa rekompensata jest niezbędna zarówno dla pojednania, jak i dla budowania porządku międzynarodowego” – akcentuje KPA.

W swym oświadczeniu Kongres wyjaśnia, że reprezentuje około 10 milionów Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych.

Do KPA należą organizacje polonijne oraz indywidualni członkowie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner