New York
61°
Rain Shower
6:46 am6:48 pm EDT
16mph
88%
30.13
TueWedThu
61°F
68°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Legislatura Florydy uchwaliła zakaz aborcji po 6 tygodniu ciąży

13.04.2023

Zdominowana przez Republikanów legislatura Florydy uchwaliła w czwartek zakaz wykonywania aborcji w tym stanie po 6 tygodniu ciąży. Republikański gubernator tego stanu Ron DeSantis, szykujący się do walki o prezydenturę, poparł ten zakaz. Skrytykował go natomiast Biały Dom.

Dotychczas obowiązujące na Florydzie prawo zabraniało aborcji po 15 tygodniach ciąży.

Zdaniem Associated Press uchwalone w czwartek nowe prawo zjedna DeSantisowi konserwatywnych republikańskich wyborców w zbliżającym się okresie prawyborów, podczas którego zamierza wystąpić jako przywódca konserwatystów.

Biały Dom skrytykował czwartkową decyzję florydzkiej legislatury jako „skrajną i niebezpieczną”. Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre oświadczyła, że zakaz „pozbawi 4 mln kobiet w wieku reprodukcyjnym na Florydzie opieki po 6 tygodniach ciąży, zanim wiele z nich w ogóle zorientuje się, że jest w ciąży”.

Nowe prawo skrytykowali także liczni Demokraci i ugrupowania zwolenników prawa do aborcji.

W ub. r. Sąd Najwyżśzy USA w przełomowym orzeczeniu pozostawił decyzję w sprawie dopuszczalności aborcji poszczególnym stanom.

Od tego czasu konserwatywne stany Południa Alabama, Luizjana i Mississipi uchwaliły całkowity zakaz przerywania ciąży natomiast Georgia uchwaliła zakaz tego rodzaju zabiegów po wykryciu akcji serca płodu, co następuje po ok. 6 tygodniach ciąży. (PAP)

jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY