New York
75°
Mostly Cloudy
5:46 am8:18 pm EDT
4mph
84%
30.06
FriSatSun
86°F
86°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Prawo i Finanse

USA: Na Wall Street solidne wzrosty. Inwestorzy liczą na porozumienie ws. pułapu zadłużenia

26.05.2023

Piątkowe notowania na Wall Street zakończyły się sporymi wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy mają nadzieję na porozumienie w sprawie pułapu zadłużenia, co pozwoliłoby uniknąć możliwej niewypłacalności Stanów Zjednoczonych.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował 1,0 proc. i wyniósł 33.093,34 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,3 proc. i wyniósł 4.205,45 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 2,19 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.975,69 pkt.

Inwestorzy optymistyczniej oceniają sytuację USA po tym, jak agencja Bloomberg podała, powołując się na anonimowe źródła, że negocjatorzy Republikanów i Białego Domu są bliżej osiągnięcia porozumienia w sprawie podwyższenia pułapu zadłużenia i ograniczenia wydatków federalnych na 2 lata.

Obawy o to, czy obie strony zdołają osiągnąć porozumienie i uniknąć niewypłacalności, ciążyły na rynkach w ostatnich tygodniach.

„Jest to kluczowy punkt zainteresowania, ponieważ jest ważny dla dynamiki wzrostu w USA” – powiedział Peter Garnry, szef strategii kapitałowej w Saxo Bank.

„Oczekujemy, że obie strony osiągną porozumienie w sprawie zadłużenia, które będzie miało znaczący wpływ na wzrost gospodarczy. Jeśli zadziałają zbyt agresywnie w kierunku redukcji deficytu w przyszłości, to oczywiście stworzy to pewne przeszkody dla amerykańskiej gospodarki” – dodał.

Bankructwo USA w wyniku braku podniesienia limitu zadłużenia byłoby samookaleczeniem i wstrząsnęłoby podstawami globalnej gospodarki – powiedziała w piątek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, wzywając USA do szybkiego znalezienia porozumienia.

„Uważamy rynek obligacji USA za kotwicę dla globalnego systemu finansowego i ta kotwica musi się czegoś trzymać. W tym czasie znaczącej niepewności nie potrzebujemy dodawać samookaleczeń do tych, z którymi boryka się już światowa gospodarka” – powiedziała Georgiewa podczas konferencji prasowej po spotkaniach z szefową amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen oraz szefem Rezerwy Federalnej Jeromem Powellem.

MFW prognozuje też, że walka z inflacją w USA potrwa dłużej, niż oczekiwano, i będzie wymagać dłuższego utrzymania wysokich stóp procentowych.

Indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, jeden z preferowanych przez Fed wskaźników inflacji, wzrósł w kwietniu szybciej niż oczekiwano o 0,4 proc. – wynika z danych Departamentu Handlu opublikowanych w piątek.

Rynki wyceniają 58 proc. szans na podwyżkę stóp procentowych przez Fed w czerwcu.

Kurs akcji Marvell Technology Inc. wzrósł o 32,4 proc. po tym, jak producent chipów opublikował wyniki lepsze od oczekiwań i poinformował, że przewiduje znaczny wzrost przychodów z technologii sztucznej inteligencji.

Akcje Ulta Beauty Inc. zniżkowały o ponad 13 proc. po tym, jak spółka opublikowała mieszane wyniki za pierwszy kwartał.

Mocno, ponad 12 proc., wzrósł kurs detalisty GAP mimo zanotowania przez spółkę straty i spadku sprzedaży. Inwestorom spodobała się poprawa marż wynikająca z ograniczenia promocji i niższych kosztów frachtu.

Sekretarz handlu USA Gina Raimondo omówiła obawy dotyczące ostatnich działań podjętych wobec amerykańskich firm działających w Chinach podczas spotkania ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Wentao, podał Departament Handlu w komunikacie.

„Sekretarz Raimondo wyraziła również obawy dotyczące niedawnej fali działań ChRL (Chińskiej Republiki Ludowej) podjętych przeciwko amerykańskim firmom działającym w ChRL” – podano w komunikacie.

„Oboje przeprowadzili szczerą i merytoryczną dyskusję na temat kwestii związanych z relacjami handlowymi USA-Chiny, w tym ogólnego środowiska w obu krajach w zakresie handlu i inwestycji oraz obszarów potencjalnej współpracy” – dodano.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 72,8 USD za baryłkę, po wzroście o 1,4 proc., a lipcowe futures na Brent rosną o 1 proc. do ok. 77 USD/b. (PAP)

han/ gor/ pel/wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner