New York
52°
Fair / Wind
6:19 am7:33 pm EDT
20mph
61%
29.53
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Niejawne dokumenty znalezione w prywatnym domu byłego wiceprezydenta Pence’a

24.01.2023

Prawnicy byłego wiceprezydenta Mike’a Pence’a znaleźli „niewielką liczbę” dokumentów oznaczonych klauzulą niejawności w jego domu w stanie Indiana – wynika z listu prawników do Archiwów Narodowych. Dokumenty miały zostać nieumyślnie przetransportowane podczas wyprowadzki z Białego Domu.

„Po doniesieniach prasowych o niejawnych dokumentach w osobistym domu prezydenta Joe Bidena, w poniedziałek 16 stycznia wiceprezydent Pence zaangażował zewnętrznych prawników, z doświadczeniem w zajmowaniu się niejawnymi dokumentami, by dokonali przeglądu dokumentów w jego domu” – napisali przedstawiciele Pence’a w liście udostępnionym mediom. Jak dodali, w domu polityka znaleziono „małą liczbę dokumentów, które potencjalnie mogą zawierać wrażliwe lub niejawne informacje, zmieszane z innymi dokumentami”.

Jak dodano, dokumenty te zostały „nieumyślnie zapakowane i przetransportowane do domu” wiceprezydenta pod koniec jego kadencji. Po dokonaniu przeglądu prawnik Pence’a Greg Jacobs miał przekazać wrażliwe akta FBI i Archiwom Narodowym.

Pence, który jest jednym z potencjalnych kandydatów na prezydenta w wyborach 2024, jest kolejnym politykiem, u którego znaleziono dokumenty z klauzulami niejawności. Wcześniej setki takich dokumentów przechowywał w swoim domu Donald Trump, zaś dziesiątki obecny prezydent Joe Biden. W obu przypadkach do zbadania sprawy powołano niezależnych prokuratorów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner