New York
68°
Clear
5:28 am8:18 pm EDT
4mph
57%
29.82
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

USA: Nowojorscy katolicy stracą 14 szkół; powodem zmiany demograficzne i Covid

17.02.2023

Archidiecezja Nowego Jorku ogłosiła zamknięcie od jesieni łącznie 14 szkół, przy czym z czterech zostaną utworzone dwie placówki. Dotknie to głównie dzielnice Manhattan i Bronx. Jako przyczynę władze kościelne podają zmiany demograficzne i pandemię Covid 19.

Inspektor szkół katolickich Michael J. Deegan zaznaczył, że jest to smutny czas dla wielu rodzin. Jak dodał, opłakuje on stratę każdej szkoły.

„Musimy sprawić, aby wielka tradycja edukacji katolickiej w Nowym Jorku była utrzymana. Pomożemy wszystkim uczniom, którzy chcą kontynuować edukację katolicką, aby znaleźli miejsce w innej doskonałej szkole” – zapowiadał Deegan.

Według Archidiecezji Nowy Jork powodem redukcji są zmiany demograficzne. Uszczuplenie zapisów do szkół spotęgowała jeszcze pandemia.

Z nowojorskiego krajobrazu zniknie najwięcej, osiem, szkół katolickich na Bronksie i pięć na Manhattanie. Jedna zostanie zamknięta w dzielnicy Staten Island.

„To nigdy nie jest dobry dzień, kiedy ogłaszamy zamknięcie którejś z naszych ukochanych szkół, ale celem jest zawsze wzmocnienie pozostałych instytucji i zachowanie edukacji katolickiej w Nowym Jorku na kolejne dekady” – uzasadniał cytowany przez NBC kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku.

Mówił o wysiłkach w celu zminimalizowania wpływu zamknięcia szkół na rodziny. Zapewniał o dostarczeniu wskazówek edukacyjnych i wsparcia duszpasterskiego, aby wszystkie dzieci zostały ciepło przyjęte w pobliskich szkołach katolickich.

Archidiecezja podała, że do jej 170 szkół katolickich uczęszcza prawie 53 tys. dzieci, od przedszkola do 12 klasy. Są skupione w dzielnicach Manhattan, Bronx i Staten Island oraz hrabstwach Westchester, Putnam, Rockland, Ulster, Orange i Dutchess.

Na razie nie jest znany los szkół w Diecezji Brooklyn. Obejmuje ona katolików nowojorskich dzielnic Brooklyn i Queens, gdzie wciąż mieszka wielu Polaków.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner