New York
50°
Cloudy
6:12 am7:37 pm EDT
14mph
84%
30.04
ThuFriSat
52°F
57°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Nowojorska akademia medyczna otrzymała miliard dolarów darowizny

27.02.2024

Nowojorska akademia medyczna z dzielnicy Bronx otrzymała od wdowy po inwestorze giełdowym darowiznę wynoszącą miliard dolarów. Dzięki temu studia w Albert Einstein College of Medicine stały się darmowe.

Była to jedna z największych darowizn dla amerykańskiej uczelni i największa w historii darowizna dla szkoły medycznej – podkreśliła we wtorek stacja BBC. Do tej pory roczne czesne wynosiło niemal 60 tys. dolarów, co oznaczało, że absolwenci często opuszczali szkołę poważnie zadłużeni.

Darowiznę przekazała 93-letnia dr Ruth Gottesman, wcześniej związana zawodowo z akademią Einsteina. Mąż badaczki założył znany dom inwestycyjny i był jednym z pierwszych inwestorów w prowadzonej przez Warrena Buffeta Berkshire Hathaway, jednej z największych spółek publicznych na świecie.

Gottesman oświadczyła, że zmarły mąż pozostawił jej w spadku cały portfel akcji Berkshire Hathaway do dowolnego wykorzystania. „Chciałam, by studenci Einsteina nie musieli płacić czesnego” – oznajmiła. Akcje okazały się warte tyle, „że wystarczy na zawsze” – dodała Gottesman. (PAP)

os/ szm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner