New York
52°
Fair
6:58 am5:21 pm EST
4mph
36%
30.28
ThuFriSat
54°F
55°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

USA: Nowojorskie pielęgniarki zakończyły strajk; dostaną podwyżki i lepsze warunki pracy

13.01.2023

W czwartek ponad siedem tysięcy pielęgniarek z dwóch dużych szpitali nowojorskich zakończyło strajk. Wstępne porozumienie z pracodawcami obejmuje m.in. podwyżkę płac i poprawę warunków pracy.

Porozumienie obejmuje szpitale Mount Sinai na Manhattanie i Centrum Medyczne Montefiore w Bronksie. Ich związek zawodowy, NYSNA, reprezentujący ponad 42 tys. osób, stwierdził, że nastąpi m.in. poprawa relacji liczby pacjentów do personelu.

Nie wszystkie szczegóły ugody zostały publicznie ujawnione. Według „New York Timesa” dla pielęgniarek w Montefiore wstępne porozumienie zawierałoby 19-procentową podwyżkę płac w ciągu trzech lat oraz utworzenie ponad 170 nowych stanowisk pracy.

„Dzięki naszej jedności i postawieniu wszystkiego na szali, wywalczyliśmy wyegzekwowanie bezpiecznych wskaźników zatrudnienia zarówno w Montefiore, jak i Mount Sinai, gdzie pielęgniarki strajkowały w obronie jakości opieki nad pacjentami” – podkreśliła przewodnicząca NYSNA Nancy Hagans.

Uznała ugodę za historyczne zwycięstwo pielęgniarek w całym kraju; stworzenie warunków dla lepszej opieki dla chorych i bardziej trwałego zatrudnienia.

Pielęgniarki argumentowały, że pracują przez długie godziny w niebezpiecznych warunkach bez wystarczającego wynagrodzenia. Jak przypomniały, były na pierwszej linii frontu walki z Covid-19. Niskie – ich zdaniem – płace zniechęcały do rekrutacji nowych kadr.

Szpitale oświadczyły, że z zadowoleniem przyjmują porozumienia. Mount Sinai ocenił je za sprawiedliwe, stawiające pacjentów na pierwszym miejscu. Montefiore wyraził pielęgniarkom wdzięczność za poświęcenie i zaangażowanie w bardzo trudnych okolicznościach w ciągu ostatnich lat.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY