New York
75°
Cloudy
5:42 am8:22 pm EDT
6mph
68%
30.04
SunMonTue
88°F
82°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

USA ogłosiły kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 400 mln dolarów

25.07.2023

USA ogłosiły we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, warty łącznie 400 mln dolarów. W transzy znalazło się 15 różnych rodzajów uzbrojenia, w tym m.in. dodatkowa amunicja do systemów Patriot, NASAMS, HIMARS, 32 wozy opancerzone Stryker oraz mini drony Black Hornet.

Jak przekazał Pentagon, nowy pakiet – już 43. od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji – obejmuje przede wszystkim świeże dostawy amunicji, w tym do systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS, artylerii rakietowej HIMARS, haubic kalibru 155 i 105 mm, moździerzy, pociski przeciwpancerne TOW i Javelin oraz rakiety lotnicze Hydra-70.

Dodatkowo USA przyślą 32 kolejne kołowe wozy opancerzone Stryker (w uzupełnieniu do wysłanych już 157), stosowane przez wojska specjalne mini drony Black Hornet, a także sprzęt do taktycznej nawigacji powietrznej, usuwania przeszkód, urządzenia noktowizyjne oraz części zamienne.

„Po swoim wyjściu z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, Rosja kontynuuje ataki na ukraińskie porty i infrastrukturę zbożową, w tym w Odessie. Rosja mogłaby zakończyć tę wojnę w każdym momencie (…). Dopóki tego nie zrobi, Stany Zjednoczone oraz ich sojusznicy i partnerzy będą stać zjednoczeni z Ukrainą tak długo, jak to potrzebne” – powiedział w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Ogłoszenie nowego pakietu oznacza, że łączna wartość obiecanej i dostarczonej Ukrainie przez USA broni od czasu rosyjskiej inwazji przekroczyła 43 mld dolarów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner