New York
73°
Partly Cloudy
5:25 am8:31 pm EDT
1mph
84%
29.81
MonTueWed
84°F
91°F
93°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

USA: Po raz pierwszy więcej Amerykanów sięga codziennie po marihuanę niż po alkohol

23.05.2024

Codzienne lub niemal codzienne spożycie marihuany wzrosło, a codzienne lub niemal codzienne picie alkoholu spadło, wynika z opublikowanych w środę badań amerykańskiego uniwersytetu Carnegie Mellon. W 2022 roku grupa intensywnie używająca marihuany stała się większa niż grupa intensywnie korzystająca z alkoholu.

Naukowcy interesujący się szczególnie intensywnym korzystaniem z obu używek przeanalizowali wyniki 27 badań, które od 1979 roku objęły łącznie 1 641 041 uczestników.

O ile w 1992 r. po alkohol z wysoką częstotliwością sięgało dziesięciokrotnie więcej osób niż po marihuanę (8,9 miliona do 0,9 miliona), to w 2022 r. po raz pierwszy okazało się, że grupa intensywnie korzystających z marihuany jest liczniejsza. Po konopie indyjskie sięga 17,7 miliona osób, po alkohol – 14,7 miliona. Jednocześnie – podkreślił portal Axios – choć o wiele więcej osób pije, niż pali marihuanę, to picie o dużej częstotliwości jest mniej powszechne.

Naukowcy z Carnegie Mellon porównali wahania spożycia konopi w okresach restrykcyjnej i bardziej liberalnej polityki państwa, odnotowując, że trendy w używaniu marihuany odpowiadają zmianom w podejściu decydentów. W okresach, w których funkcjonują surowsze ograniczenia, spożycie jest mniejsze, a rośnie w okresach liberalizacji polityki. „Wydaje się prawdopodobne, że polityka wpływa na używanie, a używanie wpływa na politykę” – stwierdzili badacze.

Obecnie, zauważył portal Axios, aż 74 proc. Amerykanów mieszka w stanach, które zalegalizowały medyczne lub rekreacyjne używanie marihuany. (PAP)

os/ mms/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner