New York
52°
Cloudy
6:45 am7:16 pm EDT
4mph
38%
30.07
WedThuFri
54°F
48°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

USA: Pomnik Katyński w New Jersey nabierze nowego blasku

18.02.2023

Po zakończeniu prac renowacyjnych Pomnik Katyński w New Jersey i jego bezpośrednie otoczenie nabiorą nowego blasku – zapewniła przewodnicząca Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych (KOPKiOH) Bogusława Huang. Plac, na którym stoi monument, jest w trakcie przebudowy.

Szefowa organizacji zwraca uwagę w oświadczeniu nadesłanym w piątek PAP, że przygotowywane przed kilkoma laty plany przeniesienia pomnika z Exchange Place w inne miejsce spotkały się z walką Polonii pod przewodnictwem ówczesnego założyciela i szefa KOPKiOH Janusza Sporka i mecenasa Sławomira Platty. Także przebudowa placu wzbudziła kontrowersje.

Huang wyjaśnia, że celem organizacji jest monitorowanie sytuacji, także postanowień miasta odnoszących się do pomnika. Mówi o analizowaniu planów przebudowy i spotkaniach m.in. z radnymi w sprawie postulatów dotyczących zmian w planach.

„Po ukończeniu prac renowacyjnych i oficjalnym otwarciu nowego parku miejskiego przy Exchange Place Pomnik Katyński i jego otoczenie nabiorą nowego blasku. Nowe, piękne otoczenie z kompozycjami roślinnymi i ławkami ustawionymi wokół pomnika będzie miejscem do odpoczynku i refleksji. Nowa tablica informacyjna opisze historyczne znaczenie pomnika i będzie lekcją nauki o naszej tragicznej historii dla wielu przechodniów” – podkreśla Huang.

Jak dodaje, obok będzie zainstalowany specjalny stojak na znicze, a okolice obejmie zakaz parkowania samochodów i ruchu drogowego, co przyczyni się do stworzenia atmosfery ciszy i spokoju.

Szefowa KOPKiOH przypomina, że 3 lutego pod pomnikiem złożyła kwiaty delegacja z wiceministrem spraw zagranicznych Arkadiuszem Mularczykiem i konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Adrianem Kubickim.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne