New York
73°
Mostly Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
6mph
55%
29.96
MonTueWed
72°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Ponad 100 uczestników propalestyńskich manifestacji aresztowanych w Bostonie

27.04.2024

Sto dwie osoby biorące udział w propalestyńskiej manifestacji aresztowała w sobotę policja na terenie Northeastern University w Bostonie. Aresztowanym postawiono zarzuty wtargnięcia na teren uczelni i zakłócania porządku publicznego.

Rozpoczęte w minionym tygodniu na nowojorskim Columbia University demonstracje poparcia dla Palestyny, w tym apele o zaprzestanie przez Izrael operacji wojskowej w Strefie Gazy, od ponad tygodnia organizowane są także na innych uczelniach w USA.

„Do czegoś, co zaczęło się dwa dni temu jako studencki protest, przeniknęli profesjonalni organizatorzy niepowiązani z Northeastern University. Ostatniej nocy granicę przekroczyło ostatecznie używanie zjadliwych antysemickich haseł, takich jak +śmierć Żydom+. Nie możemy tolerować takiej nienawiści na naszym kampusie” – oświadczyła rzeczniczka prasowa uczelni Renata Nyul.

„Podczas ewakuacji terenu policja aresztowała około 100 osób. Tych, którzy okazali legitymację studencką Northeastern, zwolniono. Ci, którzy odmówili udowodnienia tożsamości, zostali aresztowani” – dodała.

Jak przekazały władze uniwersytetu, zatrzymani podczas policyjnej akcji studenci muszą liczyć się z „procedurami dyscyplinarnymi, ale nie prawnymi”.

Według lokalnych mediów protestujący studenci w sobotę nie usłuchali wezwań interweniującej policji do rozejścia się.

„Northeastern University nazwał demonstrację naruszeniem studenckiego kodeksu postępowania, ale wielu studentów oświadczyło, że jest skłonnych stawić czoło środkom dyscyplinarnym ze strony uczelni, kiedy apelują o zawieszenia broni w Strefie Gazy i bojkotowanie firm powiązanych z Izraelem – podała stacja NBC.

Zacytowała studentkę Northeastern University Alinę Caudle, która podkreśliła, że antywojenny protest miał charakter pokojowy i zorganizowany był przez studentów. Jak dodała, zdecydowaną większość manifestacji stanowili studenci. Potępiła uniwersytet za przeciwne twierdzenia i popieranie aresztowań studentów.

„(Sprzeciw wobec konfliktu zbrojnego – PAP) to nie powinna być kwestia dzieląca ludzi, powinno to być jasne. Nie chcemy, aby ginęły niewinne osoby. Nie chcemy, aby dzieci były zabijane i chowane w masowych grobach” – argumentowała studentka.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner