New York
82°
Partly Cloudy
5:36 am8:27 pm EDT
3mph
73%
30.11
SunMonTue
91°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork
Ameryka

USA: Ponad milion ludzi bez prądu z powodu pogody

08.08.2023

Niebezpieczna pogoda, w tym niszczycielskie wiatry pozbawiły na wschodzie Ameryki w poniedziałek ponad milion klientów zakładów energetycznych dostaw prądu. Spowodowały też rozległe zakłócenia m.in. w komunikacji lotniczej.

Niebezpieczną pogodą jest zagrożonych blisko 120 mln ludzi. Groźnemu systemowi burzowemu towarzyszą wiatry w porywach o sile huraganu.Dochodzą do 130 km/godz. , informują władze lokalne i media.

PowerOutage.us zajmujący się m.in. rejestrowaniem przerw w dostawie prądu w całych Stanach Zjednoczonych poinformował, że na obszarze od Alabamy po Pensylwanię ponad milion klientów zakładów energetycznych straciło zasilanie. Większość awarii wystąpiła w Karolinie Północnej, Georgii, Pensylwanii i Maryland.

Z kolei firma FlightAware, śledząca ruch powietrzny, w poniedziałek odnotowała prawie 1,5 tys. lotów odwołanych i ponad 7 tys. lotów opóźnionych, to wszystko z powodu burz na głównych trasach między węzłami komunikacyjnymi w Atlancie, Charlotte, Waszyngtonie i Baltimore. Pogoda uniemożliwiła lądowanie na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Newark Liberty w New Jersey, LaGuardia w Nowym Jorku i międzynarodowym lotnisku w Filadelfii.

Kanał pogodowy przestrzega, że niektóre z gwałtownych zjawisk pogodowych mogą dotrzeć daleko na północ,do miasta i stanu Nowy Jork. Niszczycielskie wiatry mogą przewracać drzewa, zrywać linie wysokiego napięcia. Burze zaś powodować opady gradu, gwałtowne powodzie i pojedyncze tornada.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner