New York
34°
Clear
7:06 am4:28 pm EST
5mph
53%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

USA: Poparcie dla prezydenta Bidena na poziomie 40 procent, blisko najniższego od objęcia urzędu

19.01.2023

Poparcie amerykańskiej opinii publicznej dla prezydenta USA Joe Bidena wynosi 40 procent, co jest wynikiem zbliżonym do najniższego poziomu aprobaty dla jego polityki od początku objęcia urzędu w styczniu 2021 roku – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos.

Prowadzone przez trzy dni badanie zakończyło się w niedzielę.

Jak przypomina Reuters, w grudniu 2022 roku poparcie dla Bidena było niższe o jeden punkt procentowy. Najniższy poziom zadowolenia z polityki prezydenta odnotowano w maju i czerwcu 2022 roku, gdy wyniósł on 36 proc.

„Biden rozpoczął 2023 rok podniesiony na duchu przez nieoczekiwanie dobre wyniki Demokratów w wyborach (do Kongresu z listopada). Spadała również inflacja w USA, a Republikanie zdawali się być w chaosie po tym, jak kilka dni zajęło im wybranie przewodniczącego Izby Reprezentantów. Jednak najnowsze wyniki sondaży sugerują, że czynniki te nie mogły znacząco zmienić odbioru przez opinię publiczną prezydenta, który przygotowuje się do walki o reelekcję w 2024 roku” – ocenia w czwartek Reuters.

W ocenie agencji Reutera, wpływ na słabe wyniki poparcia dla Bidena ma odnalezienie niejawnych dokumentów z czasu jego wiceprezydentury w używanym przez niego biurze ośrodka Penn Biden Center Uniwersytetu Pensylwanii oraz w garażu domu Bidena w Wilmington. Według CNN, część z nich była oznaczona jako ściśle tajne i dotyczyły m.in. Ukrainy, Iranu i Wielkiej Brytanii.

Najnowszy sondaż Ipsos pokazał również ogólne niezadowolenie Amerykanów z władz w Waszyngtonie. Tylko 20 proc. respondentów stwierdziło, że pozytywnie ocenia przewodniczącego Izby Reprezentantów Republikanina Kevina McCarthy’ego. Z kolei 35 proc. badanych potwierdziło, że popiera działania Izby Reprezentantów, a 38 proc. wyraziło swoją aprobatę dla Senatu. (PAP)

kjm/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00