New York
79°
Sunny
6:55 am6:33 pm EDT
5mph
55%
30.17
ThuFriSat
75°F
70°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

USA potępiły Koreę Północną za test rakiety balistycznej

13.04.2023

Stany Zjednoczone „zdecydowanie potępiają” Koreę Północną za test rakiety balistycznej dalekiego zasięgu – oświadczył w środę wieczorem czasu miejscowego Biały Dom.

„Drzwi nie zamknęły się przed dyplomacją, ale Pjongjang musi natychmiast zaprzestać destabilizujących działań i zamiast tego wybrać zaangażowanie dyplomatyczne” – podkreśliła w oświadczeniu rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

Dodała, że test „niepotrzebnie zwiększa napięcia i grozi destabilizacją bezpieczeństwa w regionie”.

Jak podała południowokoreańska armia, Korea Północna wystrzeliła w czwartek czasu miejscowego rakietę balistyczną średniego lub dalekiego zasięgu.

Agencja AFP poinformowała, powołując się na Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej, że był to pocisk nowego typu, prawdopodobnie na paliwo stałe. Oznaczałoby to, jak pisze AFP, znaczący postęp technologiczny i strategiczny w programie zbrojeniowym Pjongjangu.

Według Japonii mógł to być międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICMB).

Wystrzelenie pocisku wywołało krótki alarm na wyspie Hokkaido, na północnym krańcu Japonii, zanim władze tego kraju nie wyjaśniły, że rakieta nie spadnie na japońskim terytorium. Zaprzeczyły wcześniejszym doniesieniom, że alert był wynikiem błędu systemu ostrzegania.

W tym roku Korea Północna wystrzeliła już około 30 pocisków rakietowych – głównie w odpowiedzi na ćwiczenia wojskowe Korei Południowej i USA, które uważa za przygotowania do inwazji. (PAP)

sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY