New York
75°
Clear
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
81%
30.17
SunMonTue
91°F
91°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

USA: Powstanie Warszawskie i inwazja na Ukrainę wśród wątków nowojorskiego spektaklu o kobietach i wojnie

26.02.2023

Spektakl oparty na epickim dziele teatralnym o kobietach, wojnie, wysiedleniach i oporze „(beyond) Doomsday Scrolling” prezentuje w Nowym Jorku grupa teatralna AnomalousCo. Spektakl zawiera m.in. wątki poświęcone Powstaniu Warszawskiemu i inwazji na Ukrainę.

„Kobiety doświadczające skutków wojny na całym świecie – i w róznym czasie – spotykają się w epickim spektaklu kabaretowym, w nowym, wielojęzycznym dziele feministycznej grupy AnomalousCo. Obsada obejmuje aktorki z Ukrainy, Polski, Islandii, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Szkocji, Włoch i Kuby” – opisuje magazyn „Time Out” spektakl prezentowany w HERE Arts Center na nowojorskim Manhattanie.

Akcja rozgrywa się w wyimaginowanym teatrze dającym schronienie kobietom z różnych stron świata i w różnym czasie uciekającym przed wojnami. W przedstawieniu występuje 12 kobiet i jeden mężczyzna. Towarzyszy im grający na żywo zespół, który prowadzi ukraińska artystka Lesya Verba.

„(beyond) Doomsday Scrolling opowiada o jednym dniu z życia 12 kobiet ukrywających się w teatrze – mikrokosmosie międzykulturowego konfliktu i przyjaźni. Spektakl kończy się akcją oporu, nawiązując do globalnej spuścizny feministycznego aktywizmu artystycznego” – streszczają swój projekt twórcy przedstawienia w reżyserii Kathryn Mederos Syssoyevej.

Rolę uczestniczki Powstania Warszawskiego kreuje mieszkająca w Nowym Jorku Weronika H. Woźniak. Jest ona także współautorką tekstu.

Powiedziała ona PAP, że od lat interesuje ją Polska w 20-leciu międzywojennym i tragizm Powstania Warszawskiego. W scenach, które gra wykorzystuję poezje Anny Świrszczyńskiej z tomiku wierszy „Budowałam Barykadę”. Sekwencje muzyczne zainspirował album „Powstanie Warszawskie” autorstwa Lao Che.

„Twarze młodych powstańców na zdjęciach, w archiwach filmowych, ich historie zapisane w wielu książkach i na skrawkach papieru przez ich samych – niektóre zachowane do dzisiaj – są nie do zapomnienia. Chcę przebić się przez kontrowersyjny heroizm, który jest częścią polskiej tożsamości i pokazać ludziom duszę młodego człowieka, na którego miłość nie zasługuje świat” – powiedziała Weronika Woźniak.

Reżyserka spektaklu wskazuje na horror i szok po rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz horror wynikający z cykliczności wojen na świecie. Zwraca uwagę na rosnące poczucie niemocy.

„Jestem wściekła jako kobieta na przerażający wpływ wojny na kobiety. Jestem wściekła, jako kobieta, z powodu tego, jak elokwentne, pełne pasji krzyki kobiet są wciąż pomijane, wymazywane, i tłumione na arenie międzynarodowej” – powiedziała Kathryn Mederos Syssoyeva.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jm/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner