New York
48°
Clear
6:55 am7:09 pm EDT
7mph
34%
30.41
ThuFriSat
64°F
55°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Ameryka

USA: Premier Irlandii i prezydent Biden rozmawiali m.in. o pomocy Ukrainie

17.03.2023

Prezydent USA Joe Biden i premier Irlandii Leo Varadkar rozmawiali w piątek w Białym Domu m.in. o pomocy Ukrainie oraz porozumieniu między UE i Wielką Brytanią w sprawie statusu Irlandii Płn. po brexicie – podał Biały Dom. Varadkar kontynuował w ten sposób tradycję wizyt irlandzkich szefów rządów w dzień św. Patryka.

Jak podał w komunikacie ze spotkania Biały Dom, Joe Biden pochwalił Irlandię za przyjęcie 80 tys. uchodźców z Ukrainy. Z kolei przed spotkaniem Leo Varadkar podziękował prezydentowi USA za jego przywództwo w sprawie obrony Ukrainy.

Obaj podkreślili też wagę uzgodnionych niedawno „ram windsorskich”, czyli porozumienia UE i Wielkiej Brytanii na temat funkcjonowania Irlandii Północnej w warunkach brexitu.

Biden zapowiedział też, że wkrótce odwiedzi Irlandię i Irlandię Północną w związku z 25. rocznicą zawarcia porozumień wielkopiątkowych, kończących okres konfliktu i niestabilności w Irlandii Płn.

Wizyta Varadkara była kontynuacją po przerwie spowodowanej pandemią tradycji odwiedzin irlandzkich szefów rządów w Białym Domu w dzień św. Patryka. W ubiegłym roku ówczesny premier Michael Martin również przyjechał do Waszyngtonu, lecz do spotkania z Bidenem nie doszło, bo wykryto u niego Covid-19.

Z tej okazji piątkowego święta woda w fontannie przed Białym Domem została zabarwiona na zielono. Biden i Varadkar wzięli też udział w lunchu z udziałem parlamentarzystów o irlandzkich korzeniach na Kapitolu. Biden, który często chwali się swoim irlandzkim pochodzeniem, stwierdził, że jest „jedynym Irlandczykiem, którego znacie, który nigdy nie pił”.

Varadkar zgodnie z tradycją wieloletnią wręczy prezydentowi USA koniczynę podczas ceremonii w Białym Domu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ sp/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY