New York
36°
Cloudy
7:06 am5:12 pm EST
10mph
50%
30.25
WedThuFri
41°F
45°F
32°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Prezydent Biden „nie żałuje” sposobu obchodzenia się z tajnymi dokumentami

20.01.2023

Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że „nie żałuje” swojego sposobu obchodzenia się z tajnymi dokumentami, które zostały znalezione w jego domu i byłym biurze, dodał też, że wierzy, że sprawa zostanie rozwiązana – poinformował Reuters.

„Myślę, że przekonacie się, że nic tam nie ma” – powiedział Biden dziennikarzom, podczas oględzin zniszczeń po burzy w Kalifornii.

„W pełni współpracujemy i czekamy na szybkie rozwiązanie tej sprawy” – powiedział.

Prezydent przekazał zgromadzonym przedstawicielom mediów, że postępował zgodnie z instrukcjami swoich prawników po tym, jak „garstka dokumentów została złożona w niewłaściwym miejscu” i dodał, że dokumenty po ich znalezieniu zostały natychmiast zwrócone do Archiwum Narodowego.

Reuters przypomina, że prokurator generalny Merrick Garland wyznaczył w zeszłym tygodniu specjalnego prokuratora Roberta Hura do zbadania sprawy.

Garland potwierdził, że niejawne dokumenty z czasów prezydentury Baracka Obamy i wiceprezydenta Bidena zostały odnalezione przez prawników prezydenta w dwóch prywatnych miejscach używanych przez Bidena – 2 listopada ub.r. w biurze ośrodka Penn Biden Center w Waszyngtonie i 20 grudnia w garażu domu prezydenta w Wilmington.

Według mediów, w biurze Bidena w Waszyngtonie znaleziono 10 niejawnych dokumentów z lat 2013-2016 i dotyczyły one m.in. tematów Ukrainy, Iranu i Wielkiej Brytanii, zaś część z nich miała być opatrzona klauzulą „ściśle tajne”. Niewiele wiadomo na temat drugiej partii znalezionej w garażu domu Bidena w Wilmington, poza tym, że była ich „niewielka liczba” i znajdowały się wśród innych dokumentów z czasu wiceprezydentury obecnego szefa państwa.(PAP)

mma/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY