New York
37°
Mostly Cloudy
7:05 am4:28 pm EST
8mph
63%
29.99
ThuFriSat
43°F
52°F
55°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka
Polonia

USA: Prezydent Biden ogłosił środę Dniem Pamięci Generała Pułaskiego

11.10.2023

Bohaterstwo Kazimierza Pułaskiego w walce o niepodległość Ameryki jest tylko jedną z niezliczonych zasług Polski na rzecz wolności na całym świecie – oznajmił we wtorek prezydent USA Joe Biden w corocznej proklamacji wyznaczającej 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego.

„Dziś obchodzimy rocznicę śmierci i dziedzictwo generała Kazimierza Pułaskiego – którego historia jest na zawsze zespolona z walką naszego narodu o niepodległość i który pozostaje źródłem inspiracji dla wszystkich opowiadających się za sprawą wolności na całym świecie” – napisał Biden w proklamacji wydanej przez Biały Dom. Prezydent USA podtrzymał tym samym tradycję sięgającą pierwszego obchodzonego dnia pamięci o Pułaskim, święta ustanowionego przez Kongres w 1929 r., w dniu rocznicy śmierci generała 11 października.

Biden przypomniał, że zanim Pułaski wziął udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość, walczył przeciwko „rosyjskiej dominacji w Polsce” a w Ameryce wniósł znaczny wkład w wojnę z Brytyjczykami, zanim zginął od ran odniesionych podczas bitwy o Savannah w Georgii w 1779 r. „Oddał swoje życie, by nasz naród i nasze idee wolności, równości i demokracji mogły przetrwać” – podkreślił prezydent.

Biden zaznaczył, że bohaterstwo Pułaskiego wpisało się w długą tradycję polskiej walki o wolność i jest jedynie „jedną z niezliczonych zasług Polski na rzecz wolności na całym świecie”, czego przykładem jest polska pomoc Ukrainie.

„Od brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, świat był świadkiem niezliczonych aktów odwagi i determinacji narodu polskiego na rzecz wolności i ludzkiej przyzwoitości. Podarowali czołgi, artylerię i samoloty by wesprzeć samoobronę Ukrainy i stali się kluczowym centrum pomocy od innych partnerów. I jak sam widziałem na własne oczy podczas moich podróży do Polski w tych ostatnich dwóch latach, przyjęli ukraińskich uchodźców w tym mrocznym momencie, oferując im bezpieczeństwo, nadzieję i światło” – napisał Biden.

Kazimierz Pułaski był jednym z dowódców konfederacji barskiej w 1768, powstania szlachty przeciwko Imperium Rosyjskiemu i popieranemu przez nie królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Po klęsce konfederacji przyjął zaproszenie markiza Lafayette’a do włączenia się do amerykańskiej walki o niepodległość, podczas której walczył u boku George’a Waszyngtona i zasłynął jako „ojciec amerykańskiej kawalerii”.

Proklamacje ustanawiające święto upamiętniające Pułaskiego wydawane są przez prezydentów niemal co roku poczynając od uchwały Kongresu z 1929 r., kiedy została ona ogłoszona po raz pierwszy.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00