New York
81°
Fair
5:36 am8:27 pm EDT
6mph
74%
30.14
SatSunMon
82°F
91°F
91°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Prezydent Biden ogłosił stan klęski żywiołowej na Hawajach

10.08.2023

Prezydent Joe Biden ogłosił w czwartek stan klęski żywiołowej na Hawajach. Zarządził pomoc federalną dla władz stanowych i lokalnych w odbudowie obszarów zniszczonych przez pożary. Zginęło już w nich co najmniej 36 osób.

Według komunikatu Białego Domu pomoc, zwłaszcza dla ludności poszkodowanej na wyspie Maui, może obejmować dotacje na tymczasowe zakwaterowanie i naprawy domów, czy tanie pożyczki na pokrycie nieubezpieczonych strat majątkowych. Przewiduje też inne programy dla osób fizycznych i firm w usuwaniu skutków katastrofy.

„Finansowanie federalne jest również dostępne dla władz stanowych i kwalifikujących się władz lokalnych oraz niektórych prywatnych organizacji non-profit na zasadzie podziału kosztów usuwania gruzu i nadzwyczajnych środków ochronnych” – głosi komunikat.

Jak dodaje komunikat, fundusze federalne są również dostępne na zasadzie podziału kosztów na środki łagodzące zagrożenia w całym stanie.

Przebywający w czwartek w stanie Utah amerykański prezydent zapewniał, że „każdy, kto stracił ukochaną osobę, lub którego dom został uszkodzony lub zniszczony, natychmiast otrzyma wsparcie”. Biden obiecał usprawnić system ubiegania się o pomoc. Zapowiedział też zwiększenie personelu Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego na Hawajach.

Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na Maui wzrosła w czwartek do co najmniej 36. Ogień pochłonął kilkaset budynków, w tym pochodzące z XVIII wieku zabytki w miasteczku Lahina.

„Po utracie życia i zdziesiątkowaniu nieruchomości, płaczemy wspólnie w tym smutnym czasie” – napisał burmistrz Maui Richard Bissen na Facebooku.

Amerykańska Straż Przybrzeżna poinformowała o uratowaniu przez jej personel ponad 50 osób z Oceanu Spokojnego. Osoby te wskoczyły do wody, by uchronić się przed płomieniami.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner