New York
37°
Cloudy
6:58 am4:30 pm EST
10mph
37%
30.07
ThuFriSat
52°F
50°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

USA: Prezydent Biden “ułaskawił” indyki z okazji Święta Dziękczynienia

20.11.2023

Prezydent USA Joe Biden dokonał w poniedziałek symbolicznego darowania życia dwóm indykom przed czwartkowym Świętem Dziękczynienia. Podtrzymał w ten sposób tradycję, sięgającą czasów Abrahama Lincolna.

„Niniejszym ułaskawiam was, Liberty i Bell. Gratulacje, ptaki” – powiedział Biden podczas krótkiej ceremonii na południowym trawniku Białego Domu, zwracając się do dwóch dwudziestokilogramowych indyków z Minnesoty.

Oba ptaki to samce, nazwane Liberty i Bell na cześć zabytkowego Dzwonu Wolności w Filadelfii, symbolu amerykańskiej niepodległości. Jak powiedział Biden, powiedziano mu, że ponieważ pochodzą z Minnesoty, lubią jabłka, grę w hokeja na lodzie, jeziora, z których słynie stan oraz Mall of America, największe centrum handlowe w kraju zlokalizowane pod Minneapolis.

Podczas przemówienia prezydent odniósł się do obchodzonych przez niego w poniedziałek 81. urodzin, żartując, że „ciężko jest kończyć 60-tkę”.

Prezentacja indyków to nieoficjalny początek okresu świątecznego w Ameryce, choć już w niedzielę prezydent uczestniczył w tzw. „friendsgiving” – świątecznej kolacji w gronie przyjaciół – z żołnierzami w bazie marynarki wojennej w Norfolk.

Tradycja „ułaskawiania” indyków przez prezydentów sięga Abrahama Lincolna, który miał w ten sposób uratować życie swojego indyka przed Bożym Narodzeniem na prośbę 10-letniego syna Tada w 1863 r. Jako coroczne wydarzenie rytuał został zainicjowany w 1989 roku przez George’a Busha seniora.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ zm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00